Prywatność korespondencji. Co wolno pracodawcy, a czego nie wolno pracownikowi?
2016-01-20, 12:01 | aktualizacja 2016-01-20, 12:01
Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł, że pracodawcy mają prawo czytać prywatne wiadomości zatrudnionych przez siebie osób, jeśli e-maile są wysyłane z adresu służbowego.
Posłuchaj
Orzeczenia Trybunału są wiążące dla większości państw Unii Europejskiej. Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich, odnosząc się do wyroku, przypomniało, że według polskiego prawa pracodawca ma możliwość monitoringu pracowników, ale tylko wtedy, gdy wcześniej - najlepiej pisemnie - poinformuje ich o takiej kontroli.
Katarzyna Szymielewicz z Fundacji Panoptykon przyznaje, że wyrok Trybunału był wyważony. Ekspertka wskazuje, że w prawie polskim interesy pracodawców i pracowników są zarysowane bardzo ogólnie. - Nie ma szczegółowych reguł, które by precyzowały, kiedy pracownik ma być powiadomiony, że jego maile będą analizowane - mówi. Przypomina też, że generalny inspektor ochrony danych osobowych przygotował poradnik dla pracowników dotyczący tego, na jakich zasadach mogą być kontrolowani przez pracodawców. Poradnik jest dostępny w internecie.
A co w przypadku, kiedy pracownik załatwia sprawy służbowe, korzystając z osobistego konta pocztowego? Czy pracodawca może mieć wgląd w prywatne konto, jeśli łączymy się z nim ze służbowego komputera? Czy pracownik może nie wyrazić zgody na kontrole osobistej poczty? O tym wszystkim rozmawiamy na antenie Trójki.
***
Tytuł audycji: Euranet - Żyjemy w Europie
Prowadzi: Łukasz Walewski
Goście: Katarzyna Szymielewicz (Fundacja Panoptykon)
Data emisji: 20.01.2016
Godzina emisji: 9.20
ag/iwo