"El Chapo": od farmera do narkobarona

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"El Chapo": od farmera do narkobarona
Joaquín "El Chapo" Guzmán, szef meksykańskiego kartelu Sinaloa w więzieniu w stolicy MeksykuFoto: PAP/EPA/CEFERESO

Jeden z najpotężniejszych meksykańskich baronów narkotykowych Joaquín "El Chapo" Guzmán został schwytany pół roku po spektakularnej ucieczce z pilnie strzeżonego więzienia.

Posłuchaj

"El Chapo": od farmera do narkobarona (Raport o stanie świata/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Szef narkotykowego kartelu Sinaloa zbiegł 11 lipca ubiegłego roku z więzienia w mieście Almoloya de Juarez w stanie Meksyk, w którym umieszczono go po aresztowaniu w lutym 2014 roku. Odbywał tam karę 20 lat pozbawienia wolności. Do ucieczki wykorzystał kończący się na placu budowy półtorakilometrowy tunel, zbudowany przez jego wspólników 10 metrów pod ziemią.

Podległa rządowi USA agencja antynarkotykowa DEA określa kartel Sinaloa jako wielki wielonarodowy koncern zorganizowanej przestępczości. Z majątkiem szacowanym na miliard dolarów Joaquín "El Chapo" Guzmán dostał się na listę najbogatszych ludzi świata amerykańskiego magazynu "Forbes".

Departament Skarbu Stanów Zjednoczonych ocenia, że jego organizacja dostarcza 25 procent narkotyków rozprowadzanych w USA. W praniu pieniędzy pomaga gangowi niemal 300 firm w wielu krajach.

Joaquín "El Chapo" Guzmán został ujęty 8 stycznia w mieście Los Mochis w swym rodzinnym stanie Sinaloa. Meksykańska marynarka wojenna poinformowała, że w rezultacie doniesienia żołnierze piechoty morskiej ruszyli przed świtem na podejrzany dom. Z budynku zaczęto do nich strzelać. Pięć spośród znajdujących się wewnątrz osób zabito, a sześć innych zatrzymano. W akcji tej jeden żołnierz został ranny.

Fakt aresztowania narkobarona ogłosił prezydent Enrique Peña Nieto. "Misja wykonana: mamy go" - napisał na Twitterze.

Szef jednego z największych karteli narkotykowych został namierzony w związku z wywiadem, jakiego udzielił aktorowi Seanowi Pennowi. Joaquín "El Chapo" Guzmán rozmawiał z Amerykaninem o filmie biograficznym na swój temat. Meksykański prokurator przyznał, że władze "miały wiedzę o tym spotkaniu". Nie wiadomo jednak, jaką rolę w namierzeniu Meksykanina odegrali Pean i jego współpracownicy.

Wywiad opublikował magazyn "Rolling Stone", którego Sean Penn jest redaktorem. Joaquín "El Chapo" Guzmán opowiada o sobie, dlaczego zajął się handlem narkotykami oraz o swoim życiu. Rozmowa trwała siedem godzin i była bardzo starannie przygotowana. Spotkanie zorganizowano w dżungli, a aktor został dowieziony na nie wraz z grupą producentów filmowych. Po drodze udało im się przejść między innymi kontrolę posterunku wojskowego, a część trasy pokonali prywatnym samolotem. Na miejscu nad bezpieczeństwem narkobarona czuwało około 100 uzbrojonych mężczyzn.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego dźwięku, w którym  rozmówcy Agaty Kasprolewicz tłumaczą, kim jest Joaquín "El Chapo" Guzmán i jaką drogę musiał przejść, by - po śmierci Osamy bin Ladena - zostać wrogiem numer jeden Ameryki.

***

Tytuł audycji: Raport o stanie świata
Prowadzi: Dariusz Rosiak
Autor: Agata Kasprolewicz
Data emisji: 16.01.2015
Godzina emisji: 14.50

PAP/IAR/mk

Polecane