Spór o wyższą akcyzę na wino i piwo

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Spór o wyższą akcyzę na wino i piwo
Jaka powinna być akcyza na piwo i wino?Foto: Salo Al/pexels/CC0

Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych domaga się wprowadzenia wyższych stawek akcyzy na piwo i wino.

Posłuchaj

Goście Kuby Strzyczkowskiego o wyższej akcyzie na piwo i wino (Za, a nawet przeciw/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Efekt jest oczywisty, te alkohole zdrożeją. Według PARPA ma to być sposób na walkę z nadużywaniem lżejszych trunków wśród młodzieży. Pomysł może spodobać się w ministerstwie finansów, zważywszy że podwyżka akcyzy może przynieść budżetowi 5-7 mld złotych rocznie.

Krzysztof Brzózka - dyrektor PARPA - przyznaje, że wyższa cena alkoholu zniechęca do picia, i przypomina, że rocznie z powodu spożywania alkoholu umiera ok. 10 tysięcy osób.

Zdecydowanie przeciw podnoszeniu podatku jest Leszek Wiwała, prezes zarządu Związku Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy. Dodaje, że dziś wódka w Polsce jest droższa niż w Niemczech. - To aberracja - komentuje.

Czy goście Kuby Strzyczkowskiego nie obawiają się, że po podwyżce akcyzy w Polsce wzrośnie szara strefa? M.in. o tym możemy posłuchać w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Bogdan Woronowicz (specjalista terapii uzależnień), Krzysztof Mauer (producent okowit owocowych), Wojciech Bońkowski (redaktor naczelny portalu Winicjatywa.pl), Roman Myśliwiec (prezes Stowarzyszenia Winiarzy Podkarpacia), Krzysztof Brzózka (PARPA), Leszek Wiwała (prezes zarządu Związku Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy)
Data emisji: 14.01.2015
Godzina emisji: 12.07

mp/mk

Polecane