Co kryje się za metką "Made in Bangladesh"?
Liczba osób zatrudnionych w bangladeskim przemyśle odzieżowym wynosi prawie 4 miliony. Jak wyglądają realia ich pracy? W Trójce opowiada o tym Marek Rabij, autor książki "Życie na miarę. Odzieżowe niewolnictwo".
W audycji "Do południa" Paweł Drozd rozmawia z Markiem Rabijem, autorem książki o realiach pracy w bangladeskich szwalniach odzieży
Foto: Glow Images/East News

- Mam rosnącą i bolesną świadomość tego, że mieszkając w Europie i będąc skazanym na kupowanie gotowej odzieży, w pewnym sensie przykładam rękę do funkcjonowania bardzo skomplikowanego i cynicznego łańcucha dostaw w przemyśle odzieżowym - mówi gość audycji "Do południa".
Marek Rabij przybliża słuchaczom Trójki codzienność ludzi pracujących w bangladeskich szwalniach. Opowiada o warunkach ich pracy, strachu i zarobkach. Przedstawia szczegóły katastrof, do których doszło (i niestety wciąż dochodzi) w Bangladeszu w wyniku nieprzestrzegania w fabrykach zasad bezpieczeństwa. Wszystko to składa się na niezwykle prawdziwą opowieść o niewolniczej pracy w szwalniach i niewolnikach mody w Europie.
***
Tytuł audycji: Do południa
Prowadzi: Paweł Drozd
Gość: Marek Rabij (dziennikarz, autor książki "Życie na miarę. Odzieżowe niewolnictwo"
Data emisji: 14.01.2016
Godzina emisji: 10.15
iwo/fbi