Ubóstwo a prawa rodzicielskie. Czy status materialny decyduje o byciu rodzicem?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Ubóstwo a prawa rodzicielskie. Czy status materialny decyduje o byciu rodzicem?
Czy zasadne jest odbieranie dzieci rodzicom ze względu na trudną sytuację materialną? (zdjęcie ilustracyjne)Foto: Skitterphoto/pixabay/CC0

Ministerstwo Sprawiedliwości zaproponowało zmianę przepisów o zasadach pozbawiania władzy rodzicielskiej. Projekt trafił do Sejmu.

Posłuchaj

Goście Kuby Strzyczkowskiego o zmianach przepisów o zasadach pozbawiania władzy rodzicielskiej (Za, a nawet przeciw/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Jak tłumaczy wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki, chodzi o to, by nie było możliwości odbierania rodzicom dzieci w oparciu o "kryterium biedy". A - jak twierdzi polityk - dzieje się tak nader często. W ostatnich latach co piąte dziecko odbierano rodzinie z powodu złej sytuacji materialnej.

- Zespół, który prowadziłem, przygotował ten projekt w miesiąc, teraz jest w trybie pilnym procedowany - dodaje polityk PiS.

Według Małgorzaty Lusar z Fundacji Rzecznik Praw Rodziców zmiana jest potrzebna, bo obecne przepisy pozwalają na odebranie dzieci bez wyroku sądu. - To jedna z największych wad obecnej ustawy - twierdzi.

W audycji mówimy m.in. o skali zjawiska i o tym, w jaki sposób zmienią się przepisy, jeśli nowa ustawa wejdzie w życie.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Paweł Woliński (Fundacja Mamy i Taty), Wiesław Kołak (Towarzystwo Przyjaciół Dzieci), Aleksandra Piotrowska (psycholog społeczny), Urszula Nowakowska (Centrum Praw Kobiet), Patryk Jaki (PiS), Małgorzata Lusar (Fundacja Rzecznik Praw Rodziców)
Data emisji: 13.01.2015
Godzina emisji: 12.07

mp/ei

Polecane