Polak, który wyprzedził braci Lumière

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Polak, który wyprzedził braci Lumière
Kazimierz Prószyński filmujący aeroskopem ulice Paryża w 1909 rokuFoto: wikipedia.pl/domena publiczna

Kazimierz Prószyński to prekursor polskiego, ale i światowego kina. Honor jego osiągnięciom oddali nawet uznawani za pionierów kinematografii bracia August i Luis Lumière.

Posłuchaj

Michał Pieńkowski opowiada o historii polskiego kina (Do południa/ Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Filmograf Michał Pieńkowski tłumaczył, że pierwsze filmy polskie nazywane były ożywionymi fotografiami. - Bo właściwie tak wyglądały. Nie wiadomo było, do czego je przyrównać, więc powstała nazwa nawiązująca do znanej wcześniej fotografii - mówił.

Prekursorem kina na ziemiach polskich był Kazimierz Prószyński, który wynalazł i opatentował pleograf, wyprzedzając kinematograf braci Lumière. - On niestety nie rozpowszechnił tak bardzo swojego wynalazku, jak oni. Chociaż po jakimś czasie bracia przyznali, że przed nimi był pewien Polak, który zrobił coś podobnego do ich dzieła - opowiadał Michał Pieńkowski.

Prószyński wynalazł też aeroskop, czyli pierwszą kamerę przenośną, która wykorzystywana była na frontach pierwszej wojny światowej. A to tyko część z jego niezwykłych konstrukcji, o których mówiliśmy w audycji. Michał Pieńkowski wyjaśnił też m.in. kto był pierwszym polskim aktorem i jakie niezwykłe znaleziska kinowe są w Filmotece Narodowej.

***

Tytuł audycji: Do południa
Prowadzi: Katarzyna Borowiecka
Gość: Michał Pieńkowski (filmograf, Filmoteka Narodowa)
Data emisji: 6.01.2016
Godzina emisji: 10.23

ei/pg

Polecane