Polona: wzór dla innych bibliotek na świecie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Polona: wzór dla innych bibliotek na świecie
Siedziba Polony mieści się w Bibliotece Narodowej w WarszawieFoto: Marcin Białek/Wikipedia/CC 3.0

Rękopisy Chopina, rysunki Witkacego, autograf Kochanowskiego, ale i greckie "zeznania podatkowe" z II i III w. n.e. - to tylko niektóre ze zarchiwizowanych cyfrowo zasobów Polony, czyli cyfrowej Biblioteki Narodowej.

Posłuchaj

Polona: wzór dla innych bibliotek na świecie (Do południa/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

- Polona pojawiła się na fali ogólnoświatowego trendu związanego z digitalizacją zbiorów wszelkich instytucji kultury - mówi Urszula Horszko i przypomina, że choć pomysł cyfrowego zarchiwizowania zbiorów BN sięga 2007 roku, to Polona w obecnym kształcie powstała w 2013 roku. - Przyświeca nam idea, żeby digitalizować wszystkie zasoby, które znajdują się w Bibliotece Narodowej - nie tylko książki, ale także ulotki, plakaty, afisze czy zbiory muzyczne. Chcielibyśmy umieścić je w Polonie, tak żeby każdy obywatel tego kraju mógł z nich swobodnie korzystać - dodaje rozmówczyni Michała Nogasia.

Jak twierdzi Łukasz Kozak, Polona jest autorskim pomysłem, jej twórcy nie wzorowali się na rozwiązaniach z innych krajów. - Jedyna daleka analogia to strona amsterdamskiego Rijksmuseum, ale muzeum digitalizuje sto tysięcy obiektów i ma spokój, a my mamy już grubo ponad milion obiektów, a każdy z nich to sto skanów czy fotografii. Mamy więc dużo więcej do zrobienia. Co więcej, sama konstrukcja strony, ze względu na jej oryginalność i przystępność pokazania zbiorów cyfrowych, Polona stała się wzorem dla innych bibliotek na świecie - podkreśla gość Trójki.

Jak wygląda praca w Polonie? Kto zajmuje się cyfryzacją zbiorów? Co warto zobaczyć w bibliotece? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.

***

Tytuł audycji: Do południa
Prowadzi: Michał Nogaś
Goście:
Urszula Horoszko i Łukasz Kozak (Zakład Zasobów Cyfrowych Biblioteki Narodowej)
Data emisji: 5.01.2015
Godzina emisji: 10:20

mk/fbi

Polecane