Teresa Torańska. "Agresywna, w sposób pełen wdzięku"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Teresa Torańska. "Agresywna, w sposób pełen wdzięku"
T. Torańska współpracowała z tygodnikiem "Kultura", później także z paryską "Kulturą". Była autorką książki pt. "Oni", zawierającej wywiady-rozmowy z byłymi komunistycznymi decydentami. Zmarła w 2013 rokuFoto: Adam Ciereszko/PAP

Zapraszamy na audycję poświęconą dziennikarce i mistrzyni wywiadu - Teresie Torańskiej. Pretekstem był "Aneks" - wydany niedawno zbiór jej wcześniej niepublikowanych wywiadów.

Posłuchaj

Wspomnienie i dyskusja o Teresie Torańskiej (Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Treść "Aneksu" to sześć wywiadów. Na pytania Torańskiej odpowiadają: Artur Hajnicz - oficer polityczny Ludowego Wojska Polskiego i dziennikarz, Jerzy Morawski - sekretarz KC PZPR, Jerzy Pomianowski - dziennikarz, tłumacz literatury pięknej, Samuel Sandler - historyk literatury, Artur Starewicz - sekretarz KC PZPR i Walenty Titkow - sekretarz komitetów wojewódzkich PZPR w Warszawie i Krakowie.

Mąż Torańskiej Leszek Sankowski mówił w Trójce, że to rozmowy z ludźmi, którzy "jakoś samokrytycznie spojrzeli na swoja osobę w tym całym komunistycznym życiu". - Są tam też trzy osoby wolno związane z komunizmem, ja ich nazywam wolnymi elektronami. Są ciekawym komentarzem do otoczki komunizmu, szczególnie w obszarze kultury - dodał Leszek Sankowski.

Czytaj dalej
toranska-teresa-2709.jpg
Torańska powtarzała, że źli się jej nie trzymają

Autor przedmowy do "Aneksu" historyk Andrzej Friszke nazwał te wywiady szczególnym rodzajem świadkowania. - Chodzi o sytuację, w której rozmówców łączą etapy życia, oni się wzajemnie przynajmniej poznawali, to nie są obserwatorzy zewnętrzni. Dlatego to świadectwo ma walor sprawozdania ze sposobu życia środowiska - przyznał.

Friszke analizował też m.in. źródła dziennikarskiego sukcesu Teresy Torańskiej. - Była niewątpliwe agresywna, rozpytując tych ludzi, ale robiła to w sposób pełen wdzięku. Atakowała na zasadzie dociekliwej dziennikarki, która nie da się zbyć byle czym - dodał.

A jak wspomina ją Leszek Sankowski? Jak przygotowywała się do rozmów i jak zastawiała pułapki na rozmówców? Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której znalazły się też archiwalne fragmenty Trójkowego wywiadu z Teresą Torańską.

***

Autor audycji: Jan Niebudek

Goście: Leszek Sankowski (mąż Teresy Torańskiej), Andrzej Friszke (historyk)

Data emisji: 6.1.2016

Godzina emisji: 17.06

ei/jp

Polecane