PiS reformuje media, czy robi "skok na władzę"?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
PiS reformuje media, czy robi "skok na władzę"?
Nowela ustawy o radiofonii i telewizji autorstwa posłów PiS zakłada m.in. wygaśnięcie mandatów dotychczasowych członków władz TVP i Polskiego RadiaFoto: PAP/Jacek Turczyk

Posłowie PiS przekonują, że projekt noweli ustawy o radiofonii i telewizji ma "ucywilizować" sytuację w publicznym radiu i telewizji. Opozycja jest jednak bardzo krytyczna. O szczegółach projektu dyskutowali goście "Pulsu Trójki".

Posłuchaj

Spór wokół nowelizacji ustawy medialnej na linii PO - PiS (Puls Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Projekt nowelizacji ustawy przewiduje m.in., że Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nie będzie już miała wpływu na powoływanie członków rad nadzorczych i zarządów publicznych nadawców. Znika zapis, że zmiana statutu spółek medialnych wymaga zgody KRRiT. Do czasu pełnej przemiany mediów publicznych w narodowe rolę Rady przejmie minister skarbu. To on powoła i odwoła członków zarządów i rad nadzorczych. Tym samym ustawa likwiduje możliwość przeprowadzania konkursów na te stanowiska, znika też zapis o kadencyjności zarządów i rad nadzorczych.

Czytaj dalej
siezieniewski 1200.jpg
Apel prezesa Zarządu Polskiego Radia do Prezydenta RP ws. mediów publicznych

O ten zapis dopytywał posła PiS Wojciecha Skurkiewicza Marcin Zaborski. - Minister będzie powoływał i odwoływał te osoby bez konkursów. Mówię otwarcie, że chcemy skończyć z fikcją, która miała miejsce w mediach. Jeżeli mówimy o konkursach, to osoby spoza układu rządowego nie mogły brać w nich udziału. Przecinamy tę fikcję - tłumaczył.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki","Komentatorzy","Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Tymczasem Urszula Augustyn z PO komentując całą sytuację powiedziała, że "PiS nawet białych rękawiczek zapomniało". - Nie zachowują żadnych pozorów. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji dbała o wolność słowa i wypełnianie prawa na antenach. (…)PiS bezpodstawnie rozpętuje histerię. Jeśli politykom PiS tak bardzo zależy na tym, żeby osoby z konkursów wybierane były w sposób elegancki, to trzeba rzetelnie przeprowadzać konkursy, a nie z nich rezygnować - dodała.

Czy zatem nowelizacja ustawy medialnej jest próbą normalizacji sytuacji, czy - jak twierdzi Augustyn - kolejnym skokiem PiS po władzę? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

***

Tytuł audycji: Puls Trójki 
Prowadzi: Marcin Zaborski

Goście: Urszula Augustyn (Platforma Obywatelska), Wojciech Skurkiewicz (Prawo i Sprawiedliwość)
Data emisji: 30.12.2015  
Godzina emisji: 17.45

ei/mm

Polecane