Co zrobić, by rodziło się więcej dzieci?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Co zrobić, by rodziło się więcej dzieci?
Na ile polityka państwa wpływa na decyzję o posiadaniu potomstwa? (zdjęcie ilustracyjne)Foto: sathyatripodi/pixabay

Wskaźniki dzietności w krajach europejskich są coraz niższe. Czy polityka państwa może wpłynąć na decyzję o posiadaniu dzieci?

Posłuchaj

Polityka prorodzinna a wskaźnik dzietności (Europejski Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Aby była zapewniona zastępowalność pokoleń, wskaźnik dzietności dla danej populacji powinien wynosić minimum 2,1. - W każdym kraju europejskim, może poza Francją i Irlandią, wskaźniki dzietności są znacznie niższe. W wielu krajach zbliżają się do 1. Takim krajem jest między innymi Polska, która w tej chwili zajmuje trzecie miejsce od końca w Unii Europejskiej ze wskaźnikiem 1,28 - mówi w Trójce dr Dorota Szelewa, politolożka i ekspertka w dziedzinie polityki rodzinnej.

Na decyzję o posiadaniu potomstwa wpływają nie tylko chęci potencjalnych rodziców, lecz także ich sytuacja bytowa i zawodowa oraz wsparcie ze strony władz. - Istotne są nie tylko pojedyncze działania państwa, lecz także cały system, długofalowość polityki i budowanie zaufania obywateli do skuteczności proponowanych działań - zauważa doradca podatkowy Joanna Narkiewicz-Tarłowska.

Co mogą zrobić władze, by zwiększyć wskaźnik dzietności Polek? Jak inne kraje europejskie "zachęcają" swoje obywatelki do podjęcia decyzji o poczęciu potomstwa i jak wspierają rodziny w wychowaniu dzieci? Jak proponowany przez rząd program 500+ zmieni polską politykę prorodzinną? O to wszystko pytamy w audycji "Klub Trójki".

***

Tytuł audycji: Klub Trójki  
Prowadzi: Dariusz Bugalski  
Goście: Joanna Narkiewicz-Tarłowska (doradca podatkowy, dyrektor zespołu ds. podatków pracowniczych PricewaterhouseCoopers), dr Dorota Szelewa (politolożka, ekspertka w dziedzinie polityki rodzinnej, prezeska Międzynarodowego Centrum Badań i Analiz - ICRA)  
Data emisji: 21.12.2015  
Godzina emisji: 21.07

iwo

Polecane