Wspomnienie o Stanisławie Barańczaku w "Klubie Trójki"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wspomnienie o Stanisławie Barańczaku w "Klubie Trójki"
Stanisław Barańczak na wspomnieniowej fotografii Foto: W. Kusiński/ PR

26 grudnia 2014 roku po ciężkiej chorobie zmarł Stanisław Barańczak. Niemal dokładnie w pierwszą rocznicę jego śmierci w Studiu Muzycznym im. Agnieszki Osieckiej odbyło się spotkanie poświęcone życiu i twórczości wybitnego poety.

Posłuchaj

Wspomnienie o Stanisławie Barańczaku (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

- Kiedy teraz odczytuje się wiersze Stanisława Barańczaka, widać kilka telentów, z których wcześniej nie zdawaliśmy sobie sprawy. Mnie udarza to, że on zawsze widział i myślał bardzo głeboko, to, że poszczeólne linijki jego wierszy otwierają wizję losu - powiedziała podczas spotkania Barbara Toruńczyk, redaktor naczelna "Zeszytów Literackich".

"Ponieważ nigdy nie wiadomo, / czy oczy również jutro z rana / otworzą się, czy bielą stromą / rozwidni się jak co dzień ściana / na wprost; ponieważ wysypana / żwirem alejka szepcze z chrzęstem / czyjś późny powrót i swój banał / dźwięczy gdzieś świerszcz; ponieważ jestem (…) / - jak na śmierć - dość żywego zdania o krwi, / tętniącej w skroń rejestrem łask, / nie myśl, że nie jestem w stanie wierzyć, / żeś jest; w to nie wierz: jestem" - pisał Barańczak w wierszu "Żeby w kwestii tej nocy była pełna jasność" z 1988 roku - autor niezwykłej, autorskiej poezji, ale też brawurowy tłumacz m.in. Szekspira, a także pure-nonsensownych utworów Ogdena Nasha i Lewisa Carrolla.

Stanisław Barańczak w archiwach Polskiego Radia>>

- W latach 70. działał w Komitecie Obrony Robotników i Towarzystwie Kursów Naukowych; współtworzył "Zeszyty Literackie"; od lat 80. wykładał historię literatury polskiej na Harvardzie - przypominiał Jerzy Sosnowski, kierownik redakcji publicystyki w Trójce.

O twórczości Stanisława Barańczaka i o nim samym rozmawiali 14 grudnia w Studiu im. Agnieszki Osieckiej nadzwyczajni goście, świetne postaci kultury polskiej: redaktor naczelna "Zeszytów Literackich" - Barbara Toruńczyk i znakomici poeci - Ryszard Krynicki, Bronisław Maj i Adam Zagajewski. - Fragmenty ich opowieści (uzupełnione o wypowiedź Marii Dzieduszyckiej, prezes Fundacji Herberta, a przed laty uczestniczki amerykańskich seminariów Barańczaka) złoyły się na "Klub Trójki", do którego wysłuchania gorąco zapraszam wraz z Sylwią Héjj i Zofią Sylwin - zachęca prowadzący całość Jerzy Sosnowski.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki  
Prowadzi: Jerzy Sosnowski    
Goście: Barbara Toruńczyk (redaktor naczelna "Zeszytów Literackich") Ryszard KrynickiBronisław Maj i Adam Zagajewski (poeci), Maria Dzieduszycka (prezes Fundacji im. Zbigniewa Herberta)
Data emisji: 23.12.2015    
Godzina emisji: 21.07

iwo

Polecane