Podsumowanie roku 2015

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Podsumowanie roku 2015
Foto: mat. prom.

Kończący się rok jest rokiem licznych rocznic i to one w dużym stopniu wpłynęły na dramaturgię zdarzeń życia kulturalnego, nade wszystko teatralnego. 2015 jest także rokiem sporów o granice wolności twórców, głównie teatralnych. Jest rokiem poprzedzającym czas stołeczności kulturalnej Wrocławia. Te okoliczności sprawiają, że kultura/teatr trafiły do debaty publicznej.

Posłuchaj

Podsumowanie roku 2015 (Trójka pod Księżycem)
+
Dodaj do playlisty
+

W tym wydaniu TPK, zamykającym rok „roboczy” tej audycji (kolejna – będzie świąteczna, ostatnia w tym roku przypada na noc sylwestrową) próbujemy dokonać syntezy zdarzeń tego roku, przyglądając się przede wszystkim jego życiu teatralnemu.

W lutym otwieraliśmy w TPK 250-lecie teatru publicznego w Polsce, a inauguracja obchodów tego jubileuszu miała miejsce w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie. Zamknięcie odbywa się w Teatrze Narodowym w Warszawie.Rok 2015 jest Rokiem Tadeusza Kantora, ustanowionym przez UNESCO (100 rocznica urodzin i 25 rocznica śmierci).

Jubileuszowe były Malta Festival Poznań (25 rocznica) i Festiwal Dwa Teatry (15 rocznica). Swoje okrągłe urodziny obchodzą Polskie Radio i Teatr Polskiego Radia (90-lecie).

Ciekawa jest lista nagród teatralnych festiwalowych i nie tylko, te wszak stanowią rodzaj podsumowania sezonu, który tylko w połowie należy do roku 2015. I tak, w podsumowaniu - rok 2015 wydaje się bardziej interesujący w dziedzinie na przykład teatru niż literatury.

Jak ocenią ten rok nasi goście?Zaprosiliśmy: Kalinę Zalewską, zastępcę redaktora naczelnego miesięcznika Teatr, Pawła Sztarbowskiego – wicedyrektora Teatru Powszechnego w Warszawie i krytyka teatralnego, Kaję Stępkowską byłą rzecznik Instytutu Teatralnego, obecną rzecznik TR Warszawa. Usłyszeliśmy ponadto głosy m.in. Michała Zadary oraz dyrektora MaltaFestivalPoznań i Narodowego Instytutu Audiowizualnego – Michała Merczyńskiego, a także dyrektora Instytutu Adama Mickiewicza – Pawła Potoroczyna. Połączyliśmy się także z dr. Piotrem Olkuszem z Łodzi oraz dyrektorem Teatr Nowego w Poznaniu - Piotrem Kruszczyńskim.  To wydanie TPK jest tylko jedną z audycji, próbujących podsumować rok 2015 w życiu kulturalnym. Jak wynika z powyższego zestawienia jest on rokiem szczególnym.

Zapraszamy.

Baszka Marcinik i Wojciech Dorosz – wydawca.

***

Tytuł audycji: Trójka pod Księżycem
Prowadzi: Barbara Marcinik
Data emisji: 18.12.2015
Godzina emisji: 00.05

Polecane