Biologia molekularna i genetyka dla medycyny

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Biologia molekularna i genetyka dla medycyny
Chorób genetycznie uwarunkowanych jest między 6 a 7 tysięcy. Pacjenci najczęściej badają się jednak pod kątem chorób, które wystąpiły w ich rodzinieFoto: Glow Images/East News

W audycji powiemy, czy możliwa jest terapia spersonalizowana, czyli dobór leków pod konkretnego pacjenta.

Rozszyfrowanie ludzkiego genomu i postęp wiedzy w zakresie biologii molekularnej mają ogromny wpływ na możliwości diagnostyki i sposobu leczenia wielu chorób. Diagnostyka molekularna staje się narzędziem, które w coraz bardziej precyzyjny sposób pozwala określić, którzy z pacjentów mają szansę osiągnąć najlepszy efekt kliniczny, przy jak najmniejszych efektach ubocznych terapii.

Uczeni i lekarze pracują nad wykorzystaniem informacji zakodowanych w ludzkim DNA do stworzenia medycyny spersonalizowanej, czyli leczenia właściwych pacjentów lekiem dostosowanym do ich predyspozycji genetycznych.

Gościem audycji będzie prof. Mariusz Bidziński - dyrektor ds. medycznych Szpitala Praskiego, który opowie o tym, jak postęp wiedzy wpływa na możliwości diagnostyki (oznaczania mutacji genów) i leczenia nowotworów (opracowania skutecznych terapii celowanych).

***

Do słuchania "Wieczoru odkrywców" we wtorek (15.12) o godz. 21.35 zaprasza Krzysztof Michalski.

ag/pg

Polecane