Oto kardynał Richelieu polskiej piosenki

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Oto kardynał Richelieu polskiej piosenki
W 2014 roku obchodzący 80. urodziny Jan Borkowski odebrał specjalny dyplom jako jeden z pomysłodawców (wraz z Pawłem Sztompke) nagrody "Mateusze Trójki”Foto: W. Kusiński/ PR

- Na piętrze Trójkowego gmachu przy Myśliwieckiej jest pokój, w którym pracuje pan, który przez lata kojarzył kompozytorów z autorami tekstów i wykonawcami. I znał prawdopodobnie wszystkich muzycznych bohaterów "Wehikułu" - mówił o Janie Borkowskim Jerzy Sosnowski.

Posłuchaj

Jan Borkowski we wspomnieniach o swojej pracy i o polskim rynku muzycznym (Trójkowy Wehikuł Czasu)
+
Dodaj do playlisty
+

Jan Borkowski współtworzył klub Hybrydy, festiwal Jazz Jamboree, z Agnieszką Osiecką prowadził Radiowe Studio Piosenki, które rozpropagowało w Polsce twórczość Bułata Okudżawy i Wojciecha Młynarskiego, a w latach 70. patronował charakterystycznemu "brzmieniu Trójki" - nagraniom z pogranicza popu i jazzu. Mówi się, że gdyby urodził się na Zachodzie, zostałby słynnym (i bogatym) producentem płyt...

Jest znakomitym źródłem wiedzy, ale i anegdot z udziałem legendarnych twórców. - Z Okudżawą mieliśmy duże przygody. W latach 60. w tzw. drugim obiegu był on w Polsce ogromnie popularny. Kiedy pierwszy raz miał tu przyjechać, Agnieszka Osiecka była bardzo podniecona tym faktem. I wyszła po niego na dworzec. A później… przyprowadziła go na Myśliwiecką - wspominał Jan Borkowski. Jak się okazało, był to dopiero początek serii niezapomnianych zdarzeń, o których gość "Trójkowego wehikułu czasu" opowiadał w Trójce.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której poza wspomnieniami Jana Borkowskiego można usłyszeć też archiwalne rozmowy m.in. z Agnieszką Osiecką.

W audycji nadaliśmy następujące nagrania:
 
1.    Bułat Okudżawa plus Pożegnanie z Polską (1969) 5'07"
2.    Skaldowie: Zawołam na pomoc wszystkie ptaki (1968) 3'47"
3.    Dwa Plus Jeden: U kowala (1976) 3'58"
4.    Alibabki: Zagrajmy w kości jeszcze raz (1976) - poprzedzone próbą :) 4'19"
5.    Maryla Rodowicz: Czy pan wie, gdzie jest Zdzich (1976) 3'51"

***

Tytuł audycji: Trójkowy wehikuł czasu
Przygotowali: Jerzy Sosnowski, Agnieszka Obszańska
Gość: Jan Borkowski
Data emisji: 12.12.2015
Godzina: 15.05

ei/pj

Polecane