Krótkie zdania, ostre postaci i powołanie. James Ellroy w Trójce!

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Krótkie zdania, ostre postaci i powołanie. James Ellroy w Trójce!
Josh Hartnett i Scarlett Johansson w filmie w reż. Briana De Palmy "Czarna Dalia". Film powstał na podstawie powieści Jamesa EllroyaFoto: Universal Pictures/ mat. pras.

- Lubię ostre postaci i nieugiętą postawę policjantów. Nie mam nic przeciwko temu, by byli brutalni wobec przestępców, bo należy im się - mówi autor kryminałów James Ellroy.

Posłuchaj

Rozmowa o powieściach kryminalnych autorstwa Jamesa Ellroya (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Wydawnictwo: Sonia Draga Wydawnictwo: Sonia Draga

Bywa nazywany następcą Marlowe'a albo Chandlera, choć sam zainteresowany woli być porównywany do Tołstoja. "Tajemnice Los Angeles", "Czarna Dalia", "Wielkie Nic" - to tylko niektóre z tytułów jego książek, na postawie których powstały znakomite filmy. James Ellroy jest jednym z najpopularniejszych autorów literatury gatunkowej. W smakowity sposób pisze o policjantach, o mających problemy z prawem, a także o aferach szpiegowskich, politycznych i obyczajowych. Jego znakiem rozpoznawczym są krótkie zdania.

- W moim wypadku pisanie to powołanie od Boga, zadanie i pasja. Kocham to robić. Nie jest to rodzaj terapii, w czasie której przepracowuję moje demony. Chodzi mi raczej o przepisanie historii po swojemu i uczynienie z tego sztuki, bo moją rolą jest pisać świetne książki - mówi w Trójce James Ellroy.

Jakie tytuły James Ellroy pisał "na dopingu"? Jak goście Jana Niebudka oceniają najnowszą powieść pisarza pt. "Perfidia"? Który film, zdaniem Jamesa Ellroya, najlepiej opowiada o Los Angeles? Co autor myśli o poprawności politycznej? O tym więcej w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki  
Prowadzi: Jan Niebudek  
Goście: James Ellroy (autor powieści kryminalnych, m.in: "Tajemnice Los Angeles", "Czarna Dalia", "Wielkie Nic"), Jacek Szczerba (dziennikarz "Gazety Wyborczej"), Robert Ziębiński (dziennikarz z portalu DzikaBanda.pl)  
Data emisji: 3.12.2015  
Godzina emisji: 21.07

sm/iwo

Polecane