Rzecznik Praw Obywatelskich: aby Trybunał Konstytucyjny mógł dobrze funkcjonować, musi być stabilny i niezależny

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Rzecznik Praw Obywatelskich: aby Trybunał Konstytucyjny mógł dobrze funkcjonować, musi być stabilny i niezależny
Adam BodnarFoto: PR

- Ustawa, niestety, spowoduje zamieszanie w składzie Trybunału i odwołanie przed czasem jego prezesa i wiceprezesa – powiedział w radiowej Trójce Adam Bodnar.

Posłuchaj

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar przekonuje, że aby Trybunał Konstytucyjny mógł dobrze funkcjonować, musi być stabilny i niezależny (Salon polityczny Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar odniósł się w "Salonie politycznym Trójki" do sporu o Trybunał Konstytucyjny. Jego zdaniem zgodne z konstytucją są przepisy pozwalające na wybór trzech sędziów, sprzeczny jest zaś wybór dwóch sędziów, gdyż miał on miejsce przed upływem ich kadencji. W radiowej Trójce powiedział, że prezydent Andrzej Duda powinien zaprzysiąc trzech sędziów, co mogłoby wpłynąć na rozwiązanie sporu.

Adam Bodnar tłumaczył, że w piśmie procesowym, które złożył do Trybunału Konstytucyjnego w czwartek, ocenił, że przyjęte w ostatnim czasie przez Sejm uchwały dotyczące Trybunału są bezprzedmiotowe, gdyż Sejm nie ma kompetencji do orzekania w tych sprawach. - Uchwały sejmowe, które zostały podjęte kilka dni temu, są bezprzedmiotowe, zostały podjęte poza granicami obowiązującego prawa, nie wynikają ani z konstytucji, ani z ustawy, czyli są to uchwały niebyłe – dodał.

- To, czego mi brakuje w naszej krajowej debacie, to dyskusja o tym, że to nie jest spór polityczny między jedną a drugą partią, tylko jest to dyskusja o przyszłości organu, który zajmuje się prawami i wolnościami jednostki – podkreślał Adam Bodnar.

W radiowej Trójce zwrócił uwagę, że "trzy czwarte spraw, które trafiają do Trybunału, to są skargi konstytucyjne". - Aby Trybunał mógł dobrze funkcjonować, musi być stabilny i niezależny – dodał.

Dlaczego RPO skargę do Trybunału Konstytucyjnego złożył dopiero teraz, a nie w czerwcu, gdy nowelizację o wyborze sędziów ogłosiła PO? 

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki

Prowadzi: Marcin Zaborski

Gość: Adam Bodnar (Rzecznik Praw Obywatelskich)

Data emisji: 26.11.2015

Godzina emisji: 8.13

pp/fbi

Polecane