Kontrowersje wokół Trybunału Konstytucyjnego. Czy istnieje wyjście z sytuacji?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Kontrowersje wokół Trybunału Konstytucyjnego. Czy istnieje wyjście z sytuacji?
Gmach Trybunału Konstytucyjnego w WarszawieFoto: PAP/Tomasz Gzell

Sejm uchwałami PiS unieważnił w środę wybór pięciu sędziów Trybunału Konstytucyjnego dokonany pod koniec poprzedniej kadencji. Nowi mają być wybrani w przyszłym tygodniu. O zmianach w Trybunale Konstytucyjnym rozmawiali goście "Śniadania w Trójce".

Posłuchaj

Goście Beaty Michniewicz dyskutują m.in. o kontrowersjach wokół Trybunału Konstytucyjnego (Śniadanie w Trójce)
+
Dodaj do playlisty
+

Wniosek o zbadanie konstytucyjności ustawy o TK z czerwca 2015 r., na mocy której wybrano w październiku pięciu sędziów, pierwotnie złożyło PiS, później go wycofało, a ostatecznie złożyli go posłowie PO i PSL. Natomiast 9 grudnia TK ma zbadać skargi na nowelizację ustawy o TK - której autorem jest PiS - złożone przez PO, RPO i KRS. Nowelizacja ta ma wejść w życie 5 grudnia, czyli już po planowanym wyborze pięciu sędziów.

Nowelizacja przewiduje ponowny wybór pięciu sędziów Trybunału i wprowadza zasadę, że kadencja sędziego TK rozpoczyna się w dniu złożenia ślubowania wobec prezydenta RP - co następuje w 30 dni od dnia wyboru. Przyjęto w niej także, że w trzy miesiące od wejścia zmian w życie, wygaszone będą kadencje Andrzeja Rzeplińskiego i Stanisława Biernata - nie jako sędziów, ale jako prezesa i wiceprezesa TK.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Komentatorzy","Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Andrzej Dera z Kancelarii Prezydenta powiedział, że prezydent Andrzej Duda podejmie decyzję ws. TK po zapoznaniu się z analizami prawnymi przygotowanymi przez kancelarię. Przyznał jednak, że kompromis nie jest możliwy, jeśli chodzi o prawo. - Kompromisu co do nieprzestrzegania prawa nie ma. PO i PSL naruszyły konstytucję i spowodowały ten bałagan. Narobili w poprzedniej kadencji bigosu i teraz wszyscy musimy go konsumować - powiedział.

Rafał Grupiński z PO powiedział, że PiS od kilku tygodni używa argumentów, które psują całą polemikę wokół tego, jak powinno funkcjonować prawo w demokratycznym państwie. Podkreślił, że o tym czy uchwalona przez jego partię ustawa jest konstytucyjna, rozstrzygnie TK, a nie politycy.

Adam Bielan ze Zjednoczonej Prawicy zwrócił uwagę na fakt, że to PO zaskarżyła swoją ustawę o Trybunale Konstytucyjnym do TK. Dodał, że PiS musi działać szybko, bo TK jest w tym momencie sparaliżowany, a w przyszłym tygodniu będzie orzekać.

Krzysztof Hetman z PSL uważa, że gdyby obecna większość sejmowa uczciwie podchodziła do sprawy, to mogłaby naprawić błąd dotyczący dwóch sędziów TK. - Ta sprawa została wykorzystana, żeby zrujnować fundamenty praworządnego państwa demokratycznego - powiedział.

Joanna Scheuring-Wielgus z Nowoczesnej dodała, że PO i PiS naruszyły konstytucję i zasady panujące w państwie demokratycznym. - Nie byłoby tej całej hecy i teatru politycznego, gdyby dwóch sędziów dodatkowo wybranych przez PO honorowo odeszło - podkreśliła.

Stanisław Tyszka z Ruchu Kukiz'15 uważa, że Polacy są zmęczeni zamieszaniem wokół TK. - Chytry dwa razy traci. PO próbowało dokonać skoku na TK, obecnie doprowadzono do normalizacji sytuacji - powiedział.

***

Tytuł audycji: Śniadanie w Trójce

Prowadzi: Beata Michniewicz

Goście: Joanna Scheuring-Wielgus (Nowoczesna) Andrzej Dera (Kancelaria Prezydenta), Rafał Grupiński (Platforma Obywatelska), Stanisław Tyszka (Kukiz'15), Krzysztof Hetman (Polskie Stronnictwo Ludowe), Adam Bielan (Polska Razem-Zjednoczona Prawica).

Data emisji: 28.11.2015

Godzina emisji: 9.09

to/fbi

Polecane