Chrześcijanie, o których zapomniał świat

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Chrześcijanie, o których zapomniał świat
Wnętrze kaplicy koptyjskiej w Bazylice Grobu Pańskiego w JerozolimieFoto: Michał Nogaś/ PR

Irak czy Syria kojarzą nam się z islamem, choć właśnie tam zrodziła się inna religia. - Wszyscy wyrastamy z chrześcijaństwa, bez względu na to, jaki mamy do niego stosunek - mówi Dariusz Rosiak, autor książki na temat bliskowschodnich chrześcijan.

Posłuchaj

Rozmowa z Dariuszem Rosiakiem o książce "Ziarno i krew" (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

"Ziarno i krew" to zapis wyprawy do - między innymi - Turcji, Libanu, irackiego Kurdystanu czy Egiptu. Do miejsc, w których rodziło się chrześcijaństwo i gdzie dziś ono... zanika. Nie tylko z powodu ekspansji tzw. Państwa Islamskiego. - To wszystko rodziło się wśród Żydów, Greków, Aramejczyków w rejonach starożytnej Syrii, a na terenie dzisiejszego Iraku, Syrii i południowej Turcji. Dla mnie było to odkrywanie pewnej rzeczywistości. Dodatkowo uświadomiłem sobie, że patrząc na rozwój chrześcijaństwa jako na zjawisko historyczne należy przyznać, że to nie musiało się tak skończyć - opowiada dziennikarz.

Jakie były inne możliwości dla rozwoju chrześcijaństwa? Dlaczego święty Piotr i święty Paweł byli w sporze? Z jakich powodów podróż Dariusza Rosiaka rozpoczęła się w Szwecji? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy na temat książki, wydanej z Trójkowym Znakiem Jakości.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki

Prowadzi: Michał Nogaś

Gość: Dariusz Rosiak

Data emisji: 26.11.2015

Godzina emisji: 21.07

sm/ei

 

Polecane