Trudne pytania o terroryzm. Kto i dlaczego zasłania się Koranem?
W kolejnym odcinku "Raportu o stanie świata" rozmawiamy o zamachach w Paryżu i Bamako, o terrorystach i ich ofiarach, o muzułmanach, islamistach i uchodźcach.
Dlaczego doszło do zamachów we Francji i Mali? Kim są młodzi terroryści i jakie są ich motywacje? O tym wszystkim rozmawiamy w "Raporcie o stanie świata" (na zdjęciu: kobieta składająca kwiat w miejscu jednego z paryskich ataków)
Foto: PAP/EPA/YOAN VALAT
Prowadzący audycję Dariusz Rosiak pyta na antenie Trójki, dlaczego w takich państwach jak Francja czy Belgia rodzą się młodzi ludzi gotowi zginąć w atakach terrorystycznych. Jego goście - Grzegorz Dobiecki z Polsat News 2 i doktor Magdalena El Ghamari z Uniwersytetu w Białymstoku - analizują czynniki społeczne i kulturowe mające wpływ na radykalizację młodych ludzi, którzy dają porwać się radykalnej islamskiej propagandzie.
Rozmówcy Dariusz Rosiaka zauważają, że w polskich mediach pojawią się kłamstwa i półprawdy dotyczące uchodźców. Jednym z krzywdzących uogólnień jest twierdzenie, że muzułmanie to terroryści. Nie można jednak nie zauważyć, że choć nie wszyscy wyznawcy islamu są terrorystami, to wszyscy terroryści, którzy w ostatnich latach planowali i przeprowadzali ataki, to ludzie przyznający się do tej religii lub "zasłaniający się" Koranem.
Zapraszamy do wysłuchania audycji "Raport o stanie świata", w której eksperci odpowiadają na pytania dotyczące motywacji radykałów i powodów, dla których urodzeni w Europie młodzi ludzie są gotowi zabijać. Goście Trójki mówią też o sytuacji w Mali, popękanym narodzie francuskim i "szeroko zamkniętych oczach" niemieckich polityków.
W drugiej części audycji Dariusz Rosiak zabiera słuchaczy w podróż do fascynującej Kenii.
***
Tytuł audycji: Raport o stanie świata
Prowadzi: Dariusz Rosiak
Goście: Grzegorz Dobiecki (autor programu "To był dzień na świecie" w Polsat News 2), doktor Magdalena El Ghamari (Uniwersytet w Białymstoku)
Data emisji: 21.11.2015
Godzina emisji: 14.05
iwo/ei