Andrzej Mastalerz czyta "Podkrzywdzie" Andrzeja Muszyńskiego

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Andrzej Mastalerz czyta "Podkrzywdzie" Andrzeja Muszyńskiego
Powieść w Trójce czyta Andrzej Mastalerz Foto: K. Goleniewska/PR3

Książka prezentowana w paśmie wieczornym jest powieściowym debiutem autora, który dał się poznać jako autor literatury faktu.

Lektura "Cyklonu", jego opowieści o wyprawie do Birmy, utwierdziła nas w  przekonaniu, że w dziedzinie stylu nie powiedział jeszcze ostatniego słowa, że w swoich podróżach przekroczy granicę non fiction w większej niż opowiadanie formie (patrz: zbiór, pt. "Miedza"). I tak się stało.

Podkrzywdzie jest krainą spoza realnego świata, choć pojawia się w pejzażu, który pozwala uruchomić wyobraźnię; to kraina, doskonale znana autorowi, kraina wapiennych skałek, jaskiń i... Pustyni Błędowskiej.

 Tam w dzieciństwie mieszkał narrator opowieści, której głównym bohaterem jest jego dziadek (figura dziadka pojawia się w naszej młodej prozie, patrz np.: powieść Dominiki Słowik). Dziadek, podobnie jak babka i - szczególnie - Stójkowy są postaciami tajemniczymi. Ich życie toczy się w rytmie czterech pór roku, co naturalne w wiejskiej społeczności, ale pory roku w Podkrzywdziu płatają figle, powodując komplikacje, które stają się zasadniczym motorem dramaturgii zdarzeń.

Powieść Andrzeja Muszyńskiego momentami nasuwa skojarzenia z prozą Schulza. Składa się na nią XV Ksiąg - mini - w porównaniu z "Księgami Jakubowymi" Olgi Tokarczuk, bo też i powieść jest niewielkich rozmiarów.

W końcowej jej fazie dokonuje się nagły "zwrot" i, nawet przyzwyczajeni do rozmaitych operacji dokonywanych na prozie XX i XXI wieku, przecieramy oczy ze zdumienia.

Taka książka aż prosi się o lekturę na głos. Spróbowaliśmy się z nią zmierzyć wraz z Andrzejem Mastalerzem i Tomkiem Wachnowskim (muzyka). Aktor pochodzi ze Śląska i słyszy melodię mowy/języka naszych południowców, co staraliśmy się dyskretnie sygnalizować. Kompozytor porusza się między rejonami akustycznej gitary, a elektronicznym minimalem.

Czy nasza propozycja okaże się atrakcyjna w sferze dźwięku, proszę ocenić.

 Zapraszamy.

Baszka Marcinik oraz ekipa w składzie: Renata Szewczak, Mateusz Patyk i Janusz Deblessem.

 ***

Andrzej Muszyński "Podkrzywdzie" - od poniedziałku 23 listopada (ok. 20.50.)

Nasz "serial"powstał we współpracy z Wydawnictwem Literackim. Dziękujemy.

Polecane