Włodzimierz Cimoszewicz o exposé premier Beaty Szydło: za mało polityki zagranicznej

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Włodzimierz Cimoszewicz o exposé premier Beaty Szydło: za mało polityki zagranicznej
Włodzimierz CimoszewiczFoto: Polskie Radio

- Znajduję pewne sensowne propozycje w exposé premier Beaty Szydło, ale dominowały tam bardzo nieumiarkowane obietnice, trudne do racjonalnego sfinansowania - mówi w "Salonie politycznym Trójki" Włodzimierz Cimoszewicz.

Posłuchaj

Włodzimierz Cimoszewicz o expose Beaty Szydło (Salon polityczny Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Włodzimierz Cimoszewicz jako ciekawe propozycje z exposé premier wymienia m.in te dotyczące taniego budownictwa czy też stwarzania warunków zachęcających do wzrostu inwestycji. Podkreśla też, że odczuł wyraźny niedosyt, jeśli chodzi o niektóre obszary, na przykład w zakresie polityki zagranicznej.

Gość Trójki podkreśla także, że zgadza się z potrzebą prowadzenia aktywnej polityki regionalnej, jednak czynienie z tego priorytetu przewyższającego znaczeniem współpracę z głównymi krajami Unii Europejskiej, jak Niemcy i Francja, jest błędem. - Nikt i nic nigdy nie zmieni tej prostej prawdy, że trzeba uzgadniać swoje interesy z najważniejszymi i najbardziej wpływowymi - ocenia Cimoszewicz.

Rozmówca Marcina Zaborskiego chwali proamerykański kierunek dyplomacji nowego rządu, jednak widzi w tym również pewne zagrożenia. - To jest rozsądne, ale trzeba pamiętać, aby takie rzeczy realizować, niekoniecznie mówiąc o nich publicznie i publicznie je eksponując - mówi Cimoszewicz. - Wśród pozostałych NATO-wskich sojuszników europejskich rodzi to przekonanie, że Polska wiąże swoje bezpieczeństwo z nie całym Sojuszem, a tylko jednym z sojuszników, co może być wymówką dla pozostałych, że nie muszą czuć się do niczego zobowiązani - dodaje.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Komentatorzy", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy z Włodzimierzem Cimoszewiczem, który mówi także o ty, czym różniło się jego exposé z 1996 roku od środowego wystąpienia Beaty Szydło.

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi:
Marcin Zaborski
Gość:
Włodzimierz Cimoszewicz (były marszałek Sejmu, były premier, były szef MSZ)
Data emisji:
19.11.2015
Godzina emisji:
8.13

kh/iwo

Polecane