Firma, w której pracownik sam ustala pensję. Utopia czy przyszłość?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Firma, w której pracownik sam ustala pensję. Utopia czy przyszłość?
Samozarządzanie oraz pełnia życia, czyli branie psychologicznej odpowiedzialności z swoje decyzje w pracy to jedne z kluczy do osiągnięcia sukcesu wg Frederica LalouxFoto: Glow Images/East News

- Nie potrzeba kontroli, żeby osiągać wyniki. Rozkazywanie nie jest kluczem do tego, by pracownicy robili dobre rzeczy - mówi radca prawny Jacek Wiśniewski.

Posłuchaj

Firma bez spotkań dyrektorskich i planu. Rozmowa o książce Frederica Laloux "Pracować inaczej" (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Książka Frederica Laloux "Pracować inaczej" wyraża tęsknotę wielu z nas, przepracowanych pracowników niedobrze zarządzanych firm. Tytuł oryginału to "Reinventing Organizations". - Opisane w książce firmy są w stanie ciągłej zmiany, którą sami kontrolują. Nikt nie narzuca nowych rozwiązań, bo dzieją się one same - opowiada Jacek Wiśniewski, dyrektor Domu Maklerskiego Raiffeisen Bank Polska S.A.

Takie organizacje nie mają kierowników projektów czy spotkań dyrektorskich, a zarządzanie nimi uległo radykalnemu uproszczeniu. Nie istnieją plany i budżety, jest pełna jawność informacji, a wynagrodzenia są ustanawiane przez pracowników. Opisane schematy działają w małych i dużych firmach, różnorodnych branżach i na wszystkich kontynentach. - Przyjmuje się, że jest kilka sektorów, które wymagają ścisłej kontroli, bo są strategiczne i związane z bezpieczeństwem. Jednym z nich jest branża energetyczna, o której także pisze w swojej książce Laloux - opowiada Jarosław Chybicki, psycholog biznesu.

W jaki sposób działają firmy, opisane przez Laloux? Jakie są korzyści z tego typu organizacji? Co opisane w "Pracować inaczej" firmy mają wspólnego z kolorami? O tym więcej w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki

Prowadzi: Dariusz Bugalski

Goście: Jacek Wiśniewski (radca prawny, doradca podatkowy, dyrektor Domu Maklerskiego Raiffeisen Broker), Jarosław Chybicki (psycholog biznesu i nauczyciel uważności)

Data emisji: 17.11.2015

Godzina emisji: 21.07

sm/ei

Polecane