Dramat w Paryżu. "Terroryści są na fali wznoszącej"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Dramat w Paryżu. "Terroryści są na fali wznoszącej"
Czy po atakach w Paryżu Francuzi i mieszkańcy Europy mogą czuć się bezpieczni? (na zdjęciu: żołnierz francuski patrolujący okolice Wieży Eiffla)Foto: PAP/EPA/GUILLAUME HORCAJUELO

13 listopada 2015 roku to dzień, który zostanie na długo zapamiętany przez obywateli Francji. Tego dnia terroryści przeprowadzi ataki na kilka celów w Paryżu. - Po raz pierwszy w niespotykanej dotychczas we Francji skali terroryzm zaatakował na ślepo - mówi mieszkający w stolicy Francji dziennikarz, Piotr Kamiński.

Posłuchaj

Goście audycji "Raport o stanie świata rozmawiają o zamachach we Francji i ich prawdopodobnych konsekwencjach dla Europy (Raport o stanie świata/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

W audycji "Raport o stanie świata" publicyści, dziennikarze i przedstawiciele świata nauki rozmawiają o tragicznych paryskich wydarzeniach. Zwracają uwagę na fakt, że schemat postępowania zamachowców różni się od scenariuszy, według których działali oni dotychczas. Tym razem po raz pierwszy zaatakowali nieduży teatr i zwyczajne kawiarnie.

Czytaj dalej
paris 1200.jpg
"Francja budzi się w nowej rzeczywistości"

Jarosław Kuisz, redaktor naczelny "Kultury Liberalnej", zauważa, że paryskie zamachy nie były skierowane przeciw konkretnym środowiskom, lecz przeciw zwykłym Europejczykom. - Jeśli dokonuje się zamachu na kawiarnie, to dokonuje się zamachu na pewien styl życia, na otwartość obywateli i na bycie razem w przestrzeni publicznej - tłumaczy.

Goście audycji rozmawiają o sytuacji we Francji, w Europie i na Bliskim Wschodzie. Mariusz Borkowski, wieloletni korespondent polskich mediów w krajach arabskich, tłumaczy mechanizmy działania terrorystów, a dziennikarka Polskiego Radia Beata Płomecka analizuje, na ile zamachy w Paryżu zmienią klimat unijnych rozmów na temat uchodźców.

Rozmówcy prowadzącego audycję Pawła Drozda mówią o bezradnej Europie, która nie ma wizji geopolitycznej, i zastanawiają się nad kwestią weryfikacji zasad funkcjonowania strefy Schengen. Mówią też o zmianach, które dzień po atakach da się zauważyć w retoryce i polityce prezydenta Francji, o konieczności dyskusji o prawach człowieka, a także o "planach" terrorystów, którzy "są na fali wznoszącej".

***

Tytuł audycji: Raport o stanie świata
Prowadzi: Paweł Drozd
Goście: Piotr Kamiński (dziennikarz, mieszkaniec Paryża), Jarosław Kuisz (redaktor naczelny "Kultury Liberalnej", adiunkt na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego), Mariusz Borkowski (pracownik Informacyjnej Agencji Radiowej, wieloletni korespondent polskich mediów w krajach arabskich), Beata Płomecka (korespondentka Polskiego Radia w Brukseli), Dariusz Rosiak (dziennikarz Polskiego Radia), Ryszard Machnikowski (socjolog, badacz zjawiska terroryzmu, profesor Uniwersytetu Łódzkiego)
Data emisji: 14.11.2015
Godzina emisji: 14.05

iwo/mg

Polecane