O obsesji pisania, czyli szczera rozmowa z Olgą Tokarczuk

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
O obsesji pisania, czyli szczera rozmowa z Olgą Tokarczuk
Co rok po wydaniu "Ksiąg Jakubowych" mówi o powieści Olga Tokarczuk?Foto: PAP/Jacek Turczyk

- Mam wrażenie, że w pisaniu tej książki niosła mnie jakaś obsesja – mówi Olga Tokarczuk rok po premierze "Ksiąg Jakubowych".

Posłuchaj

Rozmowa Jerzego Sosnowskiego z Olgą Tokarczuk (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

W rozmowie z Jerzym Sosnowskim pisarka przyznaje, że praca nad monumentalną powieścią, która przyniosła jej Nagrodę Nike, była czymś więcej niż wykonaniem kolejnego twórczego zadania. - To nie była zwykła energia poszukiwacza, ale głęboka fascynacja i przejęcie się tematem, który doprowadził mnie do pewnego rodzaju obsesji. Mimo kilku kryzysów w pisaniu, wracałam do pracy z ulgą i wewnętrzną koniecznością skończenia tej książki - wspomina Tokarczuk.

Czytaj dalej
tokarczuk trójka 1200.jpg
Benefis Olgi Tokarczuk. "Skończyłam pisać, zaczynam żyć"

Pisarka zdradza też, że "Księgi Jakubowe" napisała dla szczególnego czytelnika. - To czytelnik, który miał się dać wciągnąć tej opowieści, miał dać się jej ponieść i tkwić w niej przez dwa, trzy tygodnie, ale też czytelnik zdolny do refleksji - tłumaczy.

Zdobywczyni Nike opowiada na naszej antenie, jak wyglądało jej życie po napisaniu powieści. Odnosi się do internetowych hejtów, których stała się celem, mówi o trudnej sztuce pisania scenariuszy filmowych i zdradza, dlaczego "powieść to doskonałość form nieprecyzyjnych". Pisarka dzieli się także swoimi przemyśleniami na temat polskich czytelników i konieczności zrewidowania historii naszego kraju.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Jerzy Sosnowski
Gość: Olga Tokarczuk
Data emisji: 11.11.2015
Godzina emisji: 21.07

iwo

Polecane