Anna Król - "Rzeczy. Iwaszkiewicz intymnie"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Anna Król - "Rzeczy. Iwaszkiewicz intymnie"
Książkę "Rzeczy. Iwaszkiewicz intymnie" czyta na naszej antenie Magdalena Cielecka w towarzystwie Olgierda ŁukaszewiczaFoto: Wydawnictwo Wilk-Król

W paśmie dopołudniowym przedstawiamy opowieść dokumentalno-literacką, której bohaterem jest Jarosław Iwaszkiewicz.

W 2014 roku autorka przygotowała tom "Spotkać Iwaszkiewicza. Nie-biografia" - eseje, wywiady, listy.

Jarosław Iwaszkiewicz zmarł 35 lat temu i w tym roku na swój sposób powraca. W Teatrze Narodowym Marcin Hycnar wyreżyserował "Opowiadanie brazylijskie", Mirosław Czyżykiewicz nagrał płytę z wierszami z tomu "Muzyka wieczorem" (opublikowanego pośmiertnie w 1980).

Książka Anny Król symbolicznie zamyka rok 35. rocznicy śmierci Iwaszkiewicza, a wraz z nią - nasza lektura jej fragmentów. Rozdziałów jest 13 i tyle też odcinków trójkowego serialu. Nie tylko tytuły rozdziałów prowadzą nas od owych "rzeczy" z "szafy", fotografii, listów, notatek czy guzików do świata pisarza. To, co najbardziej porusza, jest ukryte w opowieściach "Chrystus o krótkich nogach", "Pejzaż z psem" czy "Duchy".

Wyzwaniem była próba przedstawienia fragmentów wszystkich 13 rozdziałów w taki sposób, by w około 10 minutach czasu antenowego zachować sens każdego z nich. Zależało nam na przywołaniu słów Iwaszkiewicza z cytowanych w książce fragmentów jego tekstów (opowiadań, listów, wierszy). Niełatwo w "głośnej" lekturze oddać ducha opowieści, w której dokument, rodzaj reportażu, przenikają się z fantazją literacką. Odpowiednika tej swoistej dwoistości poszukaliśmy w zestawieniu dwóch odmiennych stylów aktorskiej interpretacji. Zaprosiliśmy bowiem Magdę Cielecką - aktorkę Nowego Teatru Krzysztofa Warlikowskiego oraz Olgierda Łukaszewicza - aktora, reprezentującego starsze pokolenie, pamiętnego odtwórcy roli Stasia w "Brzezinie" Andrzeja Wajdy (1970).

Olgierd Łukaszewicz, czytając "Rzeczy", j e s t  Iwaszkiewiczem. Magda Cielecka chłodnym sposobem podawania tekstu neutralizuje nostalgię opowieści, wzmacnianą z drugiej strony przez kompozycje teatralne Piotra Salabera. Kompozytorowi dziękujemy za udostępnienie nam swoich zbiorów!

Zapraszamy. "Rzeczy. Iwaszkiewicz intymnie" - na listopadowe dni w Trójce.

Baszka Marcinik oraz ekipa w składzie: Renata Szewczak, Janusz Deblessem i Mateusz Patyk.

Książkę opublikowała Oficyna Wydawnicza Wilk i Król.

***

Kolejny odcinek powieści zostanie wyemitowany w piątek (27.11) o godz. 11.50.

Polecane