Czy Unia powinna zamknąć granice dla migrantów?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy Unia powinna zamknąć granice dla migrantów?
Czy Europa będzie nadal przyjmować migrantów? (na zdjęciu: syryjscy uchodźcy na granicy austriacko-niemieckiej)Foto: PAP/EPA/ARMIN WEIGEL

Jak wynika z danych Biura Wysokiego Komisarza NZ ds. Uchodźców, w tym roku do Europy dotarło ponad 700 tys. osób.

Posłuchaj

Czy Unia powinna zamknąć granice dla migrantów? (Magazyn europejski/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Mimo jesieni i trudnych warunków na Morzu Śródziemnym uciekinierzy wciąż próbują dotrzeć do Europy. Tymczasem w państwach UE narasta niechęć do osób, które docierają do krajów Wspólnoty.

Niektóre państwa podejmują aktywne działania na rzecz zmniejszenia napływu przybyszów z Afryki. - Duński rząd wykupił ogłoszenia mające na celu zniechęcać migrantów do przyjazdu na północ Europy. Informował w nich o zaostrzeniu przez Kopenhagę zasad polityki migracyjnej - informuje przebywający w Danii dziennikarz Trójki Marcin Pośpiech.

Podobne pomysły pojawiają się w Norwegii i Szwecji. Wątpliwości ma coraz większa liczba Niemców i mieszkańców państw bałkańskich.

W audycji "Magazyn europejski" eksperci i słuchacze wypowiadają się na temat przyjmowania uchodźców, ich asymilacji i udzielanej im pomocy finansowej. Rozmawiają o sytuacji panującej w krajach skandynawskich, nastrojach Europejczyków i moralnych dylematach, których nie można ignorować.

***

Tytuł audycji: Euranet: Magazyn europejski
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Wojciech Lieder (ekspert Fundacji Naukowej "Norden Centrum", Uniwersytet Łódzki), Marcin Pośpiech (dziennikarz Programu 3 Polskiego Radia), Przemysław Muszyński (dziennikarz polonijny mieszkający w Danii), Rafał Dymek (Fundacja Schumana), Bjarke Møller (Think Tank "Europa"), dr Wojciech Lewandowski (Instytut Europeistyki Uniwersytetu Warszawskiego), Justyna Segeš Frelak (Instytut Spraw Publicznych)
Data emisji: 5.11.2015
Godzina emisji: 12.07

iwo/mk

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Polecane