"Excentrycy". Spotkanie z Włodzimierzem Kowalewskim

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Excentrycy". Spotkanie z Włodzimierzem Kowalewskim
Kadr z filmu "Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy" Foto: M. Makowski / Festiwal Filmowy w Gdyni

"Excentrycy" - wznowiona po ośmiu latach powieść Włodzimierza Kowalewskiego - ukazała się w połowie października.

Posłuchaj

Wspomnienie o wielkich postaciach kultury (Magazyn Bardzo Kulturalny/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Tym razem wydana przez Marginesy. My prezentujemy ją w wersji dźwiękowej w paśmie dopołudniowym od połowy września (patrz: strona powieści). Początek naszego "serialu" zaplanowaliśmy na czas trwania Festiwalu Filmowego w Gdyni, na którym to festiwalu pokazana została w konkursie filmowa adaptacja powieści w reżyserii Janusza Majewskiego (nagrodzona Srebrnymi Lwami). Będąc na festiwalu, spotkałam się z autorem książki, ale też z reżyserem filmu oraz z Pawłem Huelle. Nagraną wtedy rozmowę przedstawiliśmy w tym wydaniu Magazynu, na początku ostatniego tygodnia prezentacji "Ekscentryków" w wersji dźwiękowej. Film będzie miał swoją premierę w styczniu. Za sprawą naszej rozmowy przeniesiemy się do połowy lat 50., do Ciechocinka - nostalgicznego kurortu po sezonie. Naszej rozmowie towarzyszył swing.


1 listopada, choć tradycyjnie obchodzimy już Zaduszki, jest radosnym świętem - oczywiście przeżywanym w nostalgicznej aurze, stąd rozmowa o "Ekscentrykach" doskonale pasuje, jak sądzimy, do atmosfery tego dnia.

Uszanowaliśmy wszak tradycję i wspominaliśmy wielkich nieobecnych. To trzej pisarze i jeden malarz.
 

Tadeusz Konwicki i Bogusław Linda, kadr ze spektaklu TV Andrzeja Barta Bezdech Tadeusz Konwicki i Bogusław Linda, kadr ze spektaklu TV Andrzeja Barta Bezdech

Wydanie zaczęliśmy od przypomnienia naszej rozmowy z Andrzejem Bartem o Tadeuszu Konwickim, który odszedł 7 stycznia. Usłyszeliśmy głos Tadeusza Konwickiego, który wystąpił w spektaklu Teatru TVP Andrzeja Barta, pt. "Bezdech".

Wojciech Fangor

Przed tygodniem dowiedzieliśmy się o śmierci malarza, grafika, rzeźbiarza, twórcy prawdziwie renesansowego - Wojciecha Fangora. Poświęciliśmy mu wydanie MBK z 11 października, tuż po otwarciu wystawy jego obrazów "Fangor. Heweliusz" w PGS w Sopocie. O wystawach, przygotowywanych jeszcze za życia artysty, właśnie prezentowanych w różnych miejscach, rozmawiałam przed paroma dniami z kuratorem tych wystaw Stefanem Szydłowskim.

Poeta, krytyk literacki, tłumacz poezji, jeden z najważniejszych twórców Nowej Fali, działacz KOR-u Stanisław Barańczak. Poeta zmarł 26 grudnia 2014 r. w wieku 68 lat.   

26 grudnia ubiegłego roku w wieku 68 lat zmarł w Newtonville Stanisław Barańczak - poeta, krytyk literacki, tłumacz poezji, jeden z najważniejszych twórców Nowej Fali, działacz KOR-u. Przywołaliśmy rozmowę z Adamem Zagajewskim - reprezentantem pokolenia '68, do którego obaj poeci należeli.

13 kwietnia zmarł w Lubece Gunter Grass (Literacki Nobel w 1999 roku). W ubiegłym tygodniu na Targach Książki w Krakowie spotkałam się z Pawłem Huelle i rozmawialiśmy o kaszubskich korzeniach niemieckiego Noblisty. Pawła Huelle usłyszeliśmy więc w tym wydaniu MBK dwukrotnie.

P.S. 7 listopada rozpoczyna się w Katowicach Festiwal Sztuki Reżyserskiej Interpretacje.  Rozmowa o Festiwalu - za tydzień w MBK.P.S. 2.

Nie wiem, czy Państwo zaglądają na tę stronę, ale tylko stąd/tutaj mogę zaprosić w imieniu Wydawnictwa Czarne na spotkanie z Pawłem Goźlińskim w Retrospekcja Cafe-Bar o 19.00, przy ul. Bednarskiej w Warszawie, 3 listopada (we wtorek najbliższy więc). Czy ten adres i ta data są przypadkowe? To okaże się podczas naszego spotkania, którego powodem jest powieść gościa wieczoru, pt. "Dziady". Tytuł coś sugeruje i tematu romantycznej sukcesji nie będzie można pomiąć, ale proszę nie zrażać się. "Dziady" są kryminałem, nic to, że "najbardziej zakręconym, jaki czytała" Olga Tokarczuk! Czeka nas - spodziewam się - prawdziwa przygoda czy, jak napisano "jazda bez hamulców". Dodatkowa uwaga - dla zachęty(?): "Ta historia nie wydarzyła się naprawdę. Ale wkrótce…"

***

Tytuł audycji: Magazyn Bardzo Kulturalny

Prowadzi: Baszka Marcinik

Wydawca: Wojciech Dorosz

Data emisji: 1.11.2015

Godzina emisji: 19.05

Polecane