Jan Weber - człowiek niepowtarzalny

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jan Weber - człowiek niepowtarzalny
Warszawa 1983. Muzykolog, krytyk muzyczny, dziennikarz Jan WeberFoto: PAP/Maciej Belina Brzozowski

- Był przesadnie elegancki, czasami trudny, złośliwy i humorzasty - podkreślają jedni. - Ale muzykę kochał bezgranicznie, dlatego potrafił ją sprzedać - mówią inni.

Posłuchaj

Jan Weber - człowiek niepowtarzalny (Reportaż/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Jan Weber był muzykologiem. Po studiach podjął współpracę z Polskim Radiem i Telewizją, gdzie później został dyrektorem Naczelnej Redakcji Muzycznej. Dzięki swoim błyskotliwym audycjom, a także setkom recenzji Weber stworzył niedościgniony wzorzec muzycznego krytyka i popularyzatora muzyki. Stworzył własny styl prezentacji muzyki poważnej, który polegał na gawędzie i przytaczaniu licznych anegdot.

W Trójce prowadził takie audycje jak "Koncerty zatrzymane w czasie", "Niezapomniane koncerty fortepianowe", "Wielki pianista Władymir Horowitz", a także wiele innych poświęconych zwłaszcza pianistyce. Szczególnie popularny był jego cykl "Reminiscencje muzyczne".

***

Reportaż poświęcony Janowi Weberowi został zrealizowany z okazji obchodów 90-lecia Polskiego Radia w cyklu "Ludzie Trójki", w ramach którego do tej pory nadaliśmy reportaże poświęcone Annie Semkowicz, Mateuszowi Święcickiemu, Jackowi Ejsmondowi, Andrzejowi Zakrzewskiemu i Grażynie Dobroń.

***

Tytuł audycji: Reportaż w Trójce
Tytuł reportażu: "Człowiek niepowtarzalny"
Autor reportażu: Joanna Bogusławska
Data emisji: 27.10.2015
Godzina emisji: 18.15

mk/iwo

Polecane