Mateusze Trójki 2015. Znamy laureatów! [WIDEO]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Mateusze Trójki 2015. Znamy laureatów! [WIDEO]
Mateusze TrójkiFoto: Andrzej Bołdaniuk

Program 3 już po raz 22. przyznał nagrody muzyczne dla najciekawszych wykonawców roku. Laureatami "Mateuszy Trójki 2015" zostali: Leski, Zbigniew Wodecki i Mitch & Mitch, Włodzimierz Nahorny, Marcin Pendowski oraz zespoły Atom String Quartet i SBB.

Posłuchaj

Mateusz 2015 dla Włodzimierza Nahornego (Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Paweł Leszoski "Leski" otrzymał nagrodę w kategorii MUZYKA ROZRYWKOWA - DEBIUT. Akademia Muzyczna Trójki doceniła wokalistę za połączenie wrażliwości, melodyjności i szlachetnej lekkości na płycie "Splot".

W kategorii MUZYKA JAZZOWA - DEBIUT Mateusza Trójki odebrał Marcin Pendowski. Nagrodę otrzymał za umiejętne połączenie funkowej tradycji z nowoczesnością; za pełne kreatywności spojrzenie wstecz i przywrócenie do życia cudownego brzmienia instrumentów z lat 70.; za wyczuwalną dla słuchacza radość z tworzenia muzyki.

Nagroda w kategorii MUZYKA ROZRYWKOWA - WYDARZENIE powędrowała do Zbigniewa Wodeckiego i zespołu Mitch And Mitch za album "1976: A Space Odyssey". To dowód na to, że choć czasy - w tym muzyczne - się zmieniają, duch pozostaje ten sam - czytamy w uzasadnieniu.

Z kolei Mateusza Trójki 2015 w kategorii MUZYKA JAZZOWA - WYDARZENIE odebrali muzycy Atom String Quartet za niezwykły koncert w Trójce w maju 2014 roku i błyskawiczną międzynarodową karierę czterech niezwykle utalentowanych wiolinistów, z których każdy jest improwizującym muzykiem jazzowym.

Jury przyznało także dwie nagrody za CAŁOKSZTAŁT OSIĄGNIĘĆ TWÓRCZYCH. W kategorii MUZYKA JAZZOWA doceniony został Włodzimierz Nahorny, który ujął Akademię Muzyczną Trójki eleganckim i kunsztownym połączeniem muzyki klasycznej z jazzem oraz niezapomnianymi piosenkami i melodiami, które towarzyszą nam od lat. W kategorii MUZYKA ROZRYWKOWA statuetkę za całokształt odebrali muzycy grupy SBB. W uzasadnieniu nagrody czytamy: za utrzymanie przez 40 lat szalonej i niedoścignionej energii w muzyce, którą wciąż kochamy. Niech Wasza Trójka nadal Szuka, Burzy i Buduje.

Podczas uroczystego wieczoru na scenie zaprezentowali się tegoroczni laureaci nagród, a wieczór uświetnił swoim występem Dawid Podsiadło, który przedpremierowo wykonał trzy piosenki ze swojej drugiej solowej płyty "Annoyance and Disappointment" (w sprzedaży od 6 listopada). Galę poprowadzili Agnieszka Szydłowska i Marek Niedźwiecki.

* * * * * * * * * *

Nagrody Muzyczne Programu 3 im. Mateusza Święcickiego - "Mateusze Trójki" przyznawane są za osiągnięcia w dziedzinie twórczości, wykonawstwa lub popularyzacji polskiej muzyki rozrywkowej i jazzowej. Nazwa nagrody pochodzi od imienia wybitnego kompozytora i aranżera Mateusza Święcickiego, który był współtwórcą i pierwszym dyrektorem muzycznym Programu 3, autorem muzyki do takich przebojów, jak "Pod papugami", "Jedziemy autostopem" czy "Był taki ktoś".

Mateusze Trójki 2014 rozdane. Oto laureaci [wideo] >>>

Pomysł na nagrodę narodził się na Myśliwieckiej rok po śmierci Mateusza Święcickiego (w 1985 r.) z inicjatywy Pawła Sztompke i Jana Borkowskiego. Pierwszymi laureatami nagrody zostali (w 1987 r.) Franciszek Walicki (za pomysł i realizację koncertów "Old Rock Meeting - Czy nas jeszcze pamiętasz") oraz Krzysztof Popek (za utworzenie i prowadzenie orkiestry jazzowej Young Power).

"Mateusze Trójki" 2013 przyznane. Zobacz wideo! >>>

Wśród dotychczasowych laureatów znajdują się m.in. Edyta Bartosiewicz, Ewa Bem, Monika Brodka, Lech Janerka, Anna Maria Jopek, Gaba Kulka, Henryk Miśkiewicz, Wojciech Młynarski, Zbigniew Namysłowski, Katarzyna Nosowska, Agnieszka Osiecka, Dawid Podsiadło, Tomasz Stańko, Muniek Staszczyk, Magda Umer, Wojciech Waglewski, Jan "Ptaszyn" Wróblewski, Aga Zaryan, Włodek Pawlik, zespoły Lao Che, Raz Dwa Trzy, Strachy na Lachy, Perfect, Wojtek Mazolewski Quintet. Jedynego "Super Mateusza" otrzymał w 1999 r. Czesław Niemen.

Nosowska i Stańko laureatami Mateuszy 2012. Wideo >>>

O tym, kto zostanie tegorocznym zwycięzcą, zadecydowała Akademia Muzyczna złożona z dziennikarzy muzycznych Trójki: Jana Borkowskiego, Jana Chojnackiego, Anny Gacek, Grzegorza Hoffmanna, Wojciecha Manna, Piotra Metza, Marka Niedźwieckiego, Mariusza Owczarka, Zofii Sylwin, Agnieszki Szydłowskiej i Tomasza Żądy.

Mateusze 2011 przyznane! Poznaj laureatów! >>>

Galę poprowadzili Agnieszka Szydłowska i Marek Niedźwiecki. Podczas uroczystego wieczoru na scenie zaprezentowali się tegoroczni laureaci nagród, a wieczór uświetnił swoim występem Dawid Podsiadło, który przedpremierowo wykonał trzy piosenki ze swojej drugiej solowej płyty "Annoyance and Disappointment" (w sprzedaży od 6 listopada). 

Mateusze 2010 rozdane! Zobacz, kto otrzymał statuetkę >>>

Audycja powstała we współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym.

Polecane