XVII Międzynarodowy Konkurs Chopinowski

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
XVII Międzynarodowy Konkurs Chopinowski
Kate Liu ze Stanów Zjednoczonych w Filharmonii Narodowej w Warszawie podczas drugiego dnia trzeciego etapu XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Wśród 20 pianistów, którzy zakwalifikowali się do trzeciego etapu znalazło się trzech PolakówFoto: PAP/Paweł Supernak

Chopinowskie spotkanie zaczynamy od relacji z konkursu. Emocje, przemówienia, komentarze i wyznania młodych pianistów...

A potem połączymy teraźniejszość z historią.

70-lat temu, 17 października, dokładnie w kolejną rocznicę śmierci kompozytora, uroczyście powróciło do Kościoła św. Krzyża w Warszawie serce Chopina.

Rok temu naukowcy , pod osłoną nocy sprawdzili stan tej bezcennej "narodowej relikwii". Skąd wziął się pomysł? Co ujrzeli? W jakim stanie jest serce Chopina? Opowie prof. T. Dobosz.

A dlaczego największą sensację polskie badania wywołały w Japonii? O duchowości muzyki Chopina, o tym jak Japończycy tłumaczą symbolikę serca opowie Kayo Nishimizu, która jako młoda pianistka zakochana w Chopinie przyjechała do Polski i w godzinę śmierci kompozytora, o 2.00 gra dla Niego recital.

***

"Muzycznych rozmów" będzie można posłuchać w niedzielę (18 października) między godz. 6.00 a 7.00. Zaprasza Agnieszka Trzeciakiewicz.

Polecane