"Rzeczy. Iwaszkiewicz intymnie", czyli rozbrajanie ikony

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Rzeczy. Iwaszkiewicz intymnie", czyli rozbrajanie ikony
Jarosław Iwaszkiewicz (1894-1980) - polski prozaik, poeta i eseista, współtwórca grupy poetyckiej Skamander, współpracownik "Wiadomości Literackich", wieloletni redaktor naczelny "Twórczości"Foto: TVP/PAP/Zygmunt Januszewski

- Ta książka jest kolejną książką o Iwaszkiewiczu, jakie wyszły w ostatnich latach, ale jest też książką inną, bardzo osobistą - mówi Michał Nogaś o publikacji Anny Król.

Posłuchaj

Michał Nogaś rozmawia z Anną Król, autorką książki "Rzeczy. Iwaszkiewicz intymnie" (Do południa/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

W audycji "Do południa" autorka książki opowiada o pisarzu, którego udało jej się odkryć z nowej, mało znanej czytelnikom strony. - Dla mnie, tak jak dla wielu osób z mojego pokolenia, Iwaszkiewicz był postacią onieśmielającą, taką, na którą patrzy się z dużego oddalenia. A w momencie, kiedy odważyłam się podejść bliżej, a potem jeszcze bliżej, fascynujące okazało się to, że był on przede wszystkim człowiekiem - mówi.

Anna Król opowiada w Trójce o elementach reportażu i fantazji, które przeplatają się w jej opowieści. Wspomina o rzeczach, które przechowały pamięć o pisarzu, i o tym, co o Iwaszkiewiczu mogą powiedzieć jego… krawaty. Opowiada o miłościach i samotności autora "Panien z Wilka" i nie boi się mówić o tym, co przez lata pozostawało przemilczane. Tłumaczy też, dlaczego praca nad książką była "rozbrajaniem ikony".

***

Tytuł audycji: Do południa
Prowadzi: Michał Nogaś
Gość:
Anna Król
Data emisji: 13.10.2015
Godzina emisji: 10:16

iwo/ei

Polecane