Reklama

reklama

"Zegarek" Jerzego Szaniawskiego - remake

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Zegarek" Jerzego Szaniawskiego - remake
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Deposiphotos

7 listopada 1935 roku rozgłośnia warszawska nadała premierę "Zegarka" - sztuki Jerzego Szaniawskiego napisanej dla teatru radiowego. Słuchowisko wyreżyserowała Stanisława Perzanowska, a wystąpili w nim m.in.: Mieczysława Ćwiklińska, Stefan Jaracz, Juliusz Osterwa.

Śladu dźwiękowego po tej przedwojennej realizacji nie ma. My jednak postanowiliśmy z okazji roku jubileuszy, 250-lecia Teatru Publicznego w Polsce oraz 90-lecia Polskiego Radia, zrealizować remake słuchowiska, które odegrało ważną rolę w historii międzywojennego radia. Reżyser Janusz Kukuła sięgnął więc po dwie powojenne realizacje "Zegarka". Pierwszą była ponowna realizacja tej miniaturki Szaniawskiego przez Stanisławę Perzanowską. Obie Zostały zacytowane przez Janusza Kukułę, tak więc, odsyłając do międzywojnia, wykonujemy symboliczny gest, który stanowi rodzaj remake’u.

Będziemy zarazem świadkami wydarzenia, ponieważ trudno uzyskać od spadkobierców zgodę na wystawianie Szaniawskiego. Opowie o tym reżyser naszego słuchowiska podczas rozmowy, którą nadamy po emisji słuchowiska.
Przypominamy, że jubileusz Polskiego Radia uczciliśmy wcześniej remakiem jednego ze słuchowisk z trójkowego cyklu "Teatrzyk Zielone Oko". To był ukłon w stronę powojennej historii Teatru Polskiego Radia.

W "Zegarku" usłyszymy świetnych aktorów:

  • Krzysztofa Gosztyłę - w roli starego zegarmistrza
  • Marcina Przybylskiego - w roli adepta Jana
  • Elżbietę Barszczewską - w roli siostry starego zegarmistrza
  • Mariana Opanię - w roli mecenasa.

Oprawę dźwiękowo-muzyczną stworzył Marian Szałkowski (koncert na stare zegary).

Reżyserii dźwięku podjął się Andrzej Brzoska.

Szlachetnie staroświeckie, wzruszające słuchowisko proponujemy w październiku: Trójka i Teatr Polskiego Radia.

Jego realizacja możliwa była dzięki współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym. To za jej sprawą ślad po naszym słuchowisku nie zaginie. Pozostanie w zbiorach NInA, udostępnione z czasem na ninateka.pl

Narodowy Instytut Audiowizualny zaprasza na cykl wydarzeń "Scena i ekran | Jesień teatralna w NInA". Rozmowa z Michałem Merczyńskim, szefem NInA poniżej.

Posłuchaj

7:59
Rozmowa z Michałem Merczyńskim, dyrektorem Narodowego Instytutu Audiowizualnego.
+
Dodaj do playlisty
+
 

Dziękujemy - Baszka Marcinik i Wojciech Dorosz, wydawca

***

Słuchowisko "Zegarek" zostanie wyemitowane w niedzielę (11.10) w godzinach 21.10-22.00.

Polecane