Arteterapia na pomoc. Chwyć za skrzypce albo farby

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Arteterapia na pomoc. Chwyć za skrzypce albo farby
Aby terapia sztuką zadziałała, wcale nie trzeba mieć zdolności w dziedzinie, którą wybieramy. Dlatego np. malować może każdy Foto: Pixabay.com/bogitw

Wszelkiego rodzaju twórczość w życiu dorosłego człowieka, który nie jest artystą, może zdziałać wiele dobrego. W Trójce odsłanialiśmy tajniki arteterapii.

Posłuchaj

Arteterapeutki opowiadają o swojej pracy i tłumaczą, jak korzystać z terapii sztuką (Prawdę mówiąc/ Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Czym dokładnie jest terapia przez sztukę? - To wspomaganie rozwoju i leczenia przez działania twórcze. Metoda ta pozwala na konfrontację z własnymi emocjami i przeżyciami. Pomaga w leczeniu, ale i w rozwoju osobistym, edukacji, czy resocjalizacji - tłumaczyła Anna Sikorska, arteterapeutka. W tego rodzaju terapii stosować można najróżniejsze dziedziny sztuki, w tym muzykę, rzeźbiarstwo, czy malarstwo. I - co ważne - zupełnie nie są potrzebne uzdolnienia w którejkolwiek z nich.

Sztuka jest bezpiecznym i komfortowym środkiem wyrazu dla osób, dla których rozmowa bywa trudna. Ale nie tylko sam proces tworzenia jest elementem terapii. Anna Maciejewicz dodaje, że także wytwory takiej terapii mogą być pomocne. - Pomocna jest interpretacja takich "dzieł". Na przykład przy diagnozie dzieci w momencie, w którym mają one problem z otwarciem się, arteterapia jest zalecana w próbie dotarcia do nich - mówiła Anna Maciejewicz, także arteterapeutka.

Ekspertki goszczące w studiu opowiadały dużo o tym, jak w praktyce wygląda arteterapia, podpowiadały, jak samemu można korzystać z jej rozwiązań. Przyniosły do studia m.in. skrzypce, dźwięczne misy i dzwonki, a wszystko to zabrzmiało w trakcie audycji.

***

Tytuł audycji: Prawdę mówiąc
Prowadzi: Katarzyna Pruchnicka
Goście: Anna Sikorska - arteterapeutka, skrzypaczka i terapeutka dźwiękiem, Anna Maciejewicz - rzeźbiarka, arteterapeutka
Data emisji: 5.10.2015
Godzina emisji: 00:04

ei/fbi

Polecane