"Szlak nadziei" Normana Daviesa. O armii innej niż wszystkie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Szlak nadziei" Normana Daviesa. O armii innej niż wszystkie
Przegląd oddziałów Armii Andersa, 1942 rokFoto: Wikimedia Commons – repozytorium wolnych zasobów

Bogato ilustrowany album, opowieść o ważnym fragmencie naszej historii oraz zapis podróży autora szlakiem Armii Andersa - tym wszystkim jest "Szlak nadziei" Normana Daviesa. - Kobiety, które przeszły tę drogę, wykazały heroizm nie mniejszy niż żołnierze na Monte Cassino - mówił historyk.

Posłuchaj

Rozmowa z prof. Normanem Daviesem o Armii Andersa (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Wyd. Rosikon Press Wyd. Rosikon Press

Profesor Norman Davies, brytyjski historyk zajmujący się dziejami Polski, opublikował właśnie fascynujący album zatytułowany "Szlak nadziei". Jest to opowieść o odysei żołnierzy generała Andersa: od rosyjskich łagrów, przez Bliski Wschód, Afrykę Północną, Włochy, aż po Szkocję, gdzie rozformowano polskie oddziały. Książkę wypełniają setki unikatowych fotografii z lat 1941-1946, a także współczesnych zdjęć, które są owocem podróży autora po miejscach, związanych z "Andersowcami".

Iran, Palestyna, Izrael, Włochy, Rosja, Wielka Brytania - prof. Davies przemierzył wszystkie te kraje w poszukiwaniu genius loci tych miejsc. - Moja książka to panorama przeżyć ludzkich na tym szlaku. Nie jest to nowa biografia gen. Andersa, a opowieść o zwykłych ludziach, którzy przeszli przez to wszystko i doszli do końca tej drogi - opowiadał historyk.

W rozmowie wyjaśniliśmy, dlaczego Stalin zgodził się na stworzenie polskich sił zbrojnych w ZSRR oraz jakie sprostowania i polemiki na temat Armii Andersa znajdziemy w tej książce.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki

Prowadzi: Jerzy Sosnowski

Gość: profesor Norman Davies (historyk)

Data emisji: 1.10.2015

Godzina emisji: 21.07

sm/fbi

Polecane