Powstanie Warszawskie w pieśni i piosence. Morowe panny i koncerty na beczce

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Powstanie Warszawskie w pieśni i piosence. Morowe panny i koncerty na beczce
Hanna Brzezińska (druga z prawej) była jedną z aktorek, które podczas powstania śpiewały dla walczących Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe/nac.gov.pl

Wpadające w ucho piosenki dodawały powstańcom warszawskim odwagi i pomagały przetrwać w ciężkich warunkach. Walczących wspomagali też muzycy, były dla nich organizowane m.in. specjalne koncerty. Bo - co podkreśla Marek Dyżewski - piosenka była dla powstańców czymś wiele ważniejszym, niż tylko rozrywką.

Posłuchaj

Marek Dyżewski opowiada o twórcach piosenek powstańczych i o samych utworach (Trójka na poważnie)
+
Dodaj do playlisty
+

Nie przypadkiem ten właśnie temat poruszamy na przełomie września i października, czyli w przeddzień rocznicy upadku powstania. - Wydaje mi się, że powstanie samo o sobie cały czas opowiada, między innymi ówczesną twórczością. Powstanie zbudowało pomnik w postaci pieśni. I to pieśni, która poza przesłaniem patriotycznym utrwaliła klimat tamtych chwil - mówi w Trójce publicysta i muzyk Marek Dyżewski.

Czytaj dalej
powstanie warszawskie free 1200.jpg
Powstanie Warszawskie - serwis specjalny Polskiego Radia

Ekspert opowiada m.in. jak to się stało, że piosenki napisane w czasie Powstania Warszawskiego tak szybko rozprzestrzeniały się wśród walczących. A nie był to przypadek, bo organizatorzy zrywu niepodległościowego zadbali o to, żeby powstanie miało profesjonalne zabezpieczenie kulturalno-propagandowe. Poeci, muzycy, kamerzyści, dziennikarze, sprawozdawcy, czy fotografowie znakomicie znali swoją rolę w powstaniu.

W audycji można usłyszeć wiele pieśni powstańczych. Są też archiwalne opowieści świadków walk, w tym m.in. Hanny Brzezińskiej - aktorki, która w trakcie powstania koncertowała dla walczących żołnierzy. Jak wspominała - przeważnie na beczce po kapuście...

***

Tytuł audycji: "Trójka na poważnie"

Prowadzi: Wojciech Reszczyński

Gość: Marek Dyżewski (muzyk i publicysta, autor wykładów "Muzyka wpisana w los narodów")

Data emisji: 30.09.2015

Godzina emisji: 0.05

ei/mp

Polecane