Szanse i niebezpieczeństwa otwarcia Polski na imigrantów

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

- Niektórzy uciekają, bo chcą żyć. Są to młode ręce do pracy, więc jak potraktujemy ich należycie i zakochają się w naszym kraju, to będą u siebie, a nie jak w Anglii czy Francji gorsi i sfrustrowani - mówi Mohamed Atham Abd Elaal z gminy muzułmańskiej w Warszawie.

Posłuchaj

Imigranci w Polsce. Dużo hałasu o nic? (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Czytaj dalej
uchodźcy 1200.jpg
Początek końca Unii Europejskiej?

Uchodźcy to w ostatnim czasie jeden z najgorętszych tematów w Europie. Choć to do włoskich i greckich wybrzeży dopływają łodzie z setkami ludzi, to sprawa od tygodni rozpala polską opinię publiczną. - Polacy boją się nieznanego i pewnych obrazów, które obejrzeli w mediach i budzi to ich przerażenie. Natomiast uchodźcy do Polski przyjeżdżają od lat 90. i nie stało się właściwie nic - mówi Jacek Białas, prawnik Programu Pomocy Prawnej dla Uchodźców i Migrantów Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Patrycja Sasnal z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych podkreśla, że niepotrzebnie boimy się napływającej masy młodych mężczyzn, bo są oni grupą, która znakomicie integruje się z naszym społeczeństwem. - Stanowią oni pewien zasób, m.in. dla gospodarki - przekonuje specjalistka.

Imigranci w Europie - zobacz serwis specjalny >>>

Goście Ernesta Zozunia mówili o tym, jakie formalności muszą przejść chętni do tego, by pozostać w Polsce i jakie szanse na rozwój naszego społeczeństwa daje przyjęcie imigrantów.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki

Prowadzi: Ernest Zozuń

Goście: Patrycja Sasnal (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych), dr Konrad Pędziwiatr (ekspert ds. islamu w Europie, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie), Mohamed Atham Abd Elaal (Muzułmański Związek Religijny w Rzeczypospolitej Polskiej), Ewa Moncure (Frontex, unijna agencja, zajmująca się granicami Unii Europejskiej), Paweł Kęska (rzecznik Caritas Polska), Jacek Białas (prawnik Programu Pomocy Prawnej dla Uchodźców i Migrantów Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka)

Data emisji: 28.09.2015

Godzina emisji: 21.08

sm/ei

Audycja została przygotowana wspólnie z Polskim Instytutem Spraw Międzynarodowych

Polecane