Modernistyczna Gdynia

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Modernistyczna Gdynia
Gdyński modernizmFoto: Bartek Pawelczyk/mat. promocyjne

"Chroniąc zabytki - wybierasz przyszłość" – to hasło kampanii społecznej Narodowego Instytutu Dziedzictwa, do której MBK oficjalnie włącza się. Oficjalnie, bo zabytki, szczególnie te "nieoczywiste", interesują nas od dawna.

Posłuchaj

Modernistyczna Gdynia (Magazyn Bardzo Kulturalny/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

W tym roku np., w sierpniu, bywaliśmy w Stoczni Gdańskiej, gdyż wspieramy akcję artystów ratowania "resztek" starej stoczniowej zabudowy. Do Stoczni powrócimy 4 października, a w tym wydaniu Magazynu próbowaliśmy dowiedzieć się więcej na temat zabytków jednego z najmłodszych polskich miast, czyli Gdyni. I - nie o dworkach i dworach czy kościołach opowiadaliśmy, lecz o modernistycznej zabudowie Gdyni. Trudno w to uwierzyć, ale podlega ona ochronie. Czy tylko konserwatora zabytków, które obiekty oraz - dlaczego? Sam już paradoks, wpisywania na listę zabytków jednych z najnowocześniejszych budynków XX wieku, wydaje się bardzo interesujący.

 
Ideę kampanii przedstawiła prof. Małgorzata Rozbicka z Politechniki Warszawskiej, dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

W Muzeum Miasta w Gdyni można właśnie (od 18 września) oglądać wystawę pt. "Narodziny miasta. Gdyński modernizm w 20-leciu międzywojennym". W roli oprowadzających po modernistycznej Gdyni zgodzili się wystąpić: wiceprezydent tego miasta, architekt, urbanista - Marek Stępa oraz Jolanta Maria Sołtysik - profesor Politechniki Gdańskiej, architekt i historyczka architektury.

 

Excentrycy - Natalia Rybicka i Maciej Stuhr Fot.: Marcin Makowski Excentrycy - Natalia Rybicka i Maciej Stuhr, fot. Marcin Makowski

W tym tygodniu - tygodniu zakończonego niestety smutno 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni - odbyło się między innymi spotkanie z autorem "Excentryków" - Włodzimierzem Kowalewskim - oraz z reżyserem filmu wg jego scenariusza, pod tytułem "Ekscentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy". Panowie byli gośćmi promocji kolejnego numeru "Blizy". Zarówno kwartalnikiem, jak i książką interesujemy się od początku (książka ukazała się po raz pierwszy w 2007 roku; teraz jest wznawiana). Spotkanie prowadził Paweł Huelle. Na czas Festiwalu przygotowaliśmy też premierę naszego serialu powieściowego wg "Ekscenrtyków".

 
Za tydzień z kolei - podobnie jak powyższe wydarzenia - pod naszym patronatem odbywa się  Trzeci Festiwal Twórczości Wojciecha Młynarskiego. Spotkamy się w zabytkowej także przestrzeni Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance, ale wcześniej, czyli w tym wydaniu MBK, zapowiemy program Festiwalu wraz z pomysłodawcą Festiwalu i jego dyrektorem - Jackiem Bończykiem.

Baszka Marcinik i Wojciech Dorosz - wydawca.

***

Tytuł audycji: Magazyn Bardzo Kulturalny

Prowadzi: Barbara Marcinik

Data emisji: 20.09.2015

Godzina emisji: 19.05

Polecane