"Uchodźcy zmienią Unię Europejską"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Uchodźcy zmienią Unię Europejską"
Zbigniew Pisarski, prezes Fundacji Pułaskiego, uważa, że rozpad choćby strefy Schengen byłby ogromną porażkąFoto: av.coe.int

- Na razie nie ma żadnego łatwego rozwiązania, z niezastosowania którego można by rozliczać europejskich liderów - uważa Piotr Buras, dyrektor warszawskiego biura Europejskiej Rady Spraw Zagranicznych.

Posłuchaj

Czy w związku z kryzysem imigracyjnym Unia Europejska może się zawalić? (Magazyn Europejski/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Węgry boleśnie odczuły brak solidarności wewnątrzunijnej, kiedy fala imigrantów zaczęła forsować ich granice. "Z uchodźcami mieliśmy już do czynienia nie tak dawno, bo przecież podczas wojny bałkańskiej, i wtedy Unia Europejska w swojej poprzedniej postaci radziła sobie znacznie lepiej. Dziś, gdy żyjemy w znacznie bogatszych czasach, a UE jest większa i silniejsza niż wcześniej, mamy kryzys" - twierdzi węgierski publicysta Gabor Miklos. My pytamy za nim w audycji: czy w związku z kryzysem imigracyjnym Unia Europejska może się zawalić?

Goście Kuby Strzyczkowskiego twierdzą, że z pewnością uchodźcy zmienią Unię Europejską, która - jak wspomina Łukasz Walewski, wysłannik Trójki do Wiednia - nie została stworzona na potrzeby zewnętrze, a wewnętrzne.

- Unia Europejska nie jest cudotwórcą i nie może jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki rozwiązać takich problemów jak długotrwałe konflikty geopolityczne w swoim otoczeniu, rozpad całego systemu międzynarodowego w regionie Bliskiego Wschodu czy klęski głodu - przekonuje Piotr Buras.

W audycji rozmawiamy też o tym, w jaki sposób uchodźcy mogą zmienić Unię Europejską oraz przedstawiamy wyniki najnowszych sondaży dotyczących stosunku obywateli Wspólnoty wobec napływu uchodźców.

***

Tytuł audycji: Euranet: Magazyn Europejski
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Zbigniew Pisarski (prezes Fundacji Pułaskiego), Łukasz Walewski (wysłannik Trójki do Wiednia), Piotr Buras (dyrektor warszawskiego biura Europejskiej Rady Spraw Zagranicznych), Łukasz Supergan (wolontariusz pomagający uchodźcom przy granicy węgiersko-serbskiej), Beata Płomecka (korespondentka Polskiego Radia w Brukseli), Rafał Dymek (Fundacja Schumana), dr Przemysław Biskup (Instytut Europeistyki UW)
Data emisji: 17.09.2015
Godzina emisji:
12.05

fbi/mk

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Polecane