Cała Polska czytała "Lalkę" Bolesława Prusa

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Cała Polska czytała "Lalkę" Bolesława Prusa
Beata Tyszkiewicz jako tytułowa "Lalka" w ekranizacji powieści Bolesława Prusa w 1968 roku w reżyserii Wojciecha Jerzego HasaFoto: PAP/Wołoszczuk

W Ogrodzie Saskim w Warszawie zakończył się finał ogólnopolskiego Narodowego Czytania "Lalki" Bolesława Prusa. - To jedna z najpiękniejszych książek, jakie czytałam - mówi aktorka Magdalena Różczka.

Posłuchaj

Aktorzy czytający "Lalkę" mówią o powieści Bolesława Prusa (Serwis informacyjny Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Akcję z udziałem wybitnych aktorów i twórców zainaugurowała para prezydencka, która wieczorem zakończyła również tegoroczną odsłonę Narodowego Czytania w Warszawie. Organizatorami wydarzenia są Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Narodowe Centrum Kultury oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Przez cały dzień powieść czytali aktorzy Bartłomiej Topa, Jerzy Radziwiłowicz, Małgorzata Foremniak, Magdalena Różczka, Wojciech Zieliński, Jadwiga Jankowska-Cieślak, Jerzy Bończak, Eryk Lubos, Anna Dymna, Jan Peszek, Piotr Głowacki oraz Paweł Królikowski.

W czwartek 3 września w "Klubie Trójki" Jerzy Sosnowski przeprowadził  rozmowę o "Lalce" z prof. Ewą Paczoską, która zauważyła, że Prus wykorzystał w powieści szereg ekstrawaganckich rozwiązań. - To jej konstrukcja, kompozycja, zastosowanie różnych perspektyw narracyjnych i otwarte zakończenie, które ma kilka wariantów. Już sam początek "Lalki" jest szalenie awangardowy - podkreślała prof. Paczoska.

W sobotę 5 września Program 3 Polskiego Radia szeroko relacjonował przebieg Narodowego Czytania w Ogrodzie Saskim w swoich serwisach informacyjnych.

Jak co roku na stronie portalu Polskiego Radia nadawaliśmy trasmisję z Narodowego Czytania w Ogrodzie Saskim (w godz. 11.00-22.00). Szczegóły znajdą Państwo tutaj.

mat.prom./iwo/fbi

Polecane