Grupa Oberschlesien w Trójce [WIDEO]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Grupa Oberschlesien w Trójce [WIDEO]
Oberschlesien na koncercie w TrójceFoto: Wojciech Kusiński/PR

Sześciu doświadczonych muzyków, którzy pragną pokazać śląską tożsamość w nowym świetle - to jest właśnie Oberschlesien.

Koncert Oberschlesien w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej odbył się w poniedziałek (21 września) o godz. 22.05.

Oberschlesien to - jak sami o sobie piszą - muzyczni prekursorzy zacierania sztucznie powstałych antypatii do Ślązaków. Opowiadają o trudnej historii Śląska – np. w utworze "Powstaniec" poświęconym Powstańcom Śląskim, którzy walczyli o przyłączenie Śląska do Polski. Zespół otrzymał za ten numer medal honorowy od Ministra Obrony Narodowej.

Poruszają zwykle niebanalne tematy, często trudne – jak "Niechciane Dzieci", "Krzyż", "Richter", śpiewają metaforycznie o zniewoleniu współczesnego człowieka - "Robot", naszych lękach "Strach", miłościach "To nie sen".

Pomysłodawcą i inicjatorem powstania zespołu jest Marcel Różanka. W 2008 roku Marcel podejmuje współpracę z wokalistą Michałem Stawińskim i powołują do życia zespół Oberschlesien. Przez kilka lat trwają prace nad materiałem i debiutancką płytą.

Dziennikarze często piszą, że zespół Oberschlesien zmienia stereotyp śląskości karykaturalnej i często trywialnej. Muzycy mówią: "odważnie pokazujemy wszystkim, że można pisać, śpiewać i myśleć po śląsku. Jesteśmy  od wielu pokoleń związani ze Śląskiem, regionem pełnym pięknych tradycji przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Naszą muzyką/twórczością przybliżamy  przekazane nam wartości  i olbrzymi szacunek do dziedzictwa kulturowego śląskiej ziemi".

Zespół ma w dorobku dwa albumy: "Oberschlesien I" i "Oberschlesien II".

Naszych wcześniejszych koncertów słuchać można na moje.polskieradio.pl >>> a także na stronie Koncert w Trójce >>>

Polskie Radio jest partnerem systemu PIANO, dzięki któremu mogą Państwo słuchać audycji i koncertów w o wiele lepszej jakości dźwięku.

(mat. promocyjne/mp)

Polecane