Europa a uchodźcy. Co dalej ze strefą Schengen?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Europa a uchodźcy. Co dalej ze strefą Schengen?
Nielegalni imigranci na granicy Serbii i WęgierFoto: PAP/EPA/Zoltan Mathe

Do Europy napływają koleje fale uchodźców, a kraje unijne nie radzą sobie z problemem imigrantów. Czy w tej sytuacji UE powinna zawiesić układ z Schengen?

Posłuchaj

Kuba Strzyczkowski rozmawia z ekspertami i słuchaczami o docierających do Europy uchodźcach i ewentualnym zamknięciu granic wewnątrz Unii (Magazyn europejski/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

- Coraz więcej chmur zbiera się nad strefą Schengen. Coraz częściej pojawiają się głosy, że kraje członkowskie powinny mieć większą swobodę w opuszczaniu szlabanów granicznych - mówi w Trójce Beata Płomecka i przyznaje, że UE nie ma pomysłu, jak poradzić sobie z kryzysem imigracyjnym.

Marcin Zaborowski, wiceprezes Centre for European Policy Analysis, twierdzi, że niebezpieczeństwo dotyczące wzmożenia kontroli na granicach jest bardzo realne. Jednocześnie zaznacza, że Europie potrzeba więcej solidarności i wspólnego działania. - To, czego Unia najbardziej teraz potrzebuje, to wspólna polityka imigracyjna i wspólna polityka w zakresie radzenia sobie z tym problemem - mówi.

W audycji prowadzonej przez Kubę Strzyczkowskiego eksperci i słuchacze wypowiadają się na temat ewentualnego zamknięcia wewnątrzunijnych granic i wzrastającej fali uchodźców. Wypowiadające się na antenie osoby zajmują odmienne stanowiska i wyrażają skrajne opinie.

***

Tytuł audycji: Euranet - Magazyn europejski
Prowadzi:
Kuba Strzyczkowski
Goście:
Beata Płomecka (korespondentka Polskiego Radia w Brukseli), Marcin Zaborowski (wiceprezes Centre for European Policy Analysis), dr Monika Trojanowska-Strzęboszewska (politolog, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego), dr Kazimierz Wóycicki (dyrektor Akademii Europejskiej w Krzyżowej), Wojciech Lewandowski (Instytut Europeistyki Uniwersytetu Warszawskiego), Grzegorz Lewicki (publicysta "Wprost", ekspert w Fundacji im. Kazimierza Pułaskiego), Rafał Dymek (Polska Fundacja im. Roberta Schumana)
Data emisji:
31.08.2015
Godzina emisji:
12.05

iwo/ei

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Polecane