Na Ukrainie wciąż trudno o sprawiedliwość? Dziennikarz z Polski od lat czeka na wyrok

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Na Ukrainie wciąż trudno o sprawiedliwość? Dziennikarz z Polski od lat czeka na wyrok
obamaFoto: Flickr/Staffan Scherz

W sprawie Aleksandra Orłowa, Polaka, który pod koniec lat 90. zajął się w Odessie dziennikarstwem śledczym, odbyła się właśnie setna rozprawa. Jest on sądzony w związku z posiadaniem kokainy i zleceniem zabójstwa, ale w opinii jego obrońców chodzi o coś zupełnie innego.

Posłuchaj

Czy sprawa Aleksandra Orłowa znajdzie sprawiedliwy finał? (Puls Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Orłow w przeszłości opisywał korupcyjne praktyki wielu ukraińskich, państwowych instytucji. Jego portal był bardzo nie na rękę władzom, ponieważ pojawiały się na nim materiały o korupcji i innych przestępstwach na szczytach. Orłow uderzał w środowisko Wiktora Janukowycza.

Sprawa Polaka budzi wiele wątpliwości. Tomasz Czuwara z fundacji Otwarty Dialog zwraca uwagę przede wszystkim na przewlekłość procesu. Dodał, że mafiozi, którzy obciążali Orłowa winą za zlecenie zabójstwa, wycofali swe zeznania. Jednak mężczyzna wciąż przebywa w areszcie, choć nie pozwala na to jego bardzo zły stan zdrowia.

Tomasz Piechal z Ośrodka Studiów Wschodnich uważa, że tego typu sprawy nie są na Ukrainie niczym niezwykłym. Jak wyjaśnił, czasy Wiktora Janukowycza to scentralizowana korupcja, zaawansowane mechanizmy grabienia państwa. Obecnie trwa w kraju walka o przejęcie majątku obalonego prezydenta.

W jaki sposób Polska angażuje się w rozwiązanie sprawy Aleksandra Orłowa? Czy media mają wpływ na rozwiązanie problemu korupcji na Ukrainie? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadził: Damian Kwiek
Goście: Tomasz Czuwara (fundacja Otwarty Dialog), Tomasz Piechal (Ośrodek Studiów Wschodnich)

Data emisji: 20.08.2015
Godzina emisji: 17.45

bk/fbi

Polecane