Powieść Łukasza Orbitowskiego w Trójce
2015-09-14, 11:09 | aktualizacja 2015-09-15, 13:09
Na stronie autora czytamy: "Inna dusza, czyli czarna pięść zaciśnięta na sercu, zew noża, pieśń morderców i gwałcicieli. Poważna sprawa."
Groźna ta "definicja" książki... To zarazem rodzaj rozszyfrowania tytułu książki, którą we fragmentach zdecydowaliśmy się zaprezentować w wersji dźwiękowej.
Kto czytał wcześniejsze książki Orbitowskiego, ten wie, że jest specjalistą w dziedzinie czarnych pejzaży. Był m.in. jednym z autorów thrillera - fantazji literackiej, którą wraz z Nowym Teatrem Krzysztofa Warlikowskiego przedstawialiśmy w Trójce, pod tytułem "Miejska Powieść Odcinkowa". Tym razem jego powieść została opublikowana w Serii Na F/Aktach. To, co najstraszniejsze w powieści, wydarzyło się naprawdę. Po stronie fantazji jest właśnie owa figura "drugiej duszy". Otrzymujemy więc rodzaj studium zbrodni, próbę analizy zjawiska swoistej dwoistości tkwiącej w wydawałoby się zwyczajnych ludziach, żyjących "normalnie", w umysłach ("duszach") których rodzi się "instynkt" śmierci/zbrodni. Do tego, co wyżej, trzeba dodać, że tak trudny, nie – do – ogarnięcia problem, Łukasz Orbitowski ogarnął swoim talentem. Jest coś hipnotyzującego w jego powieści (nie klimat zbrodni!), co sprawia, że wciągamy się w tę mroczną opowieść. To coś sprawia zapewne, że wybraliśmy ją, opatrując Trójkowym Znakiem Jakości.
Łukasz Orbitowski: tworzenie historii alternatywnych to przymus>>>
Niechęć budzić może fakt, że to trzecia z rzędu powieść, której akcja toczy się w zdewastowanym środowisku socjalistycznych blokowisk (czytaliśmy już o Warszawie prawobrzeżnej, o miasteczku na Śląsku, przyszedł czas na Bydgoszcz). Subkultury blokowisk, przedmieść, zdegradowanych dzielnic mają swój język, a przecież jesteśmy na gruncie literatury, więc … Za sprawą książek autorów trzech pokoleń mamy w Trójce panoramę Polski od przełomu lat 70 i 80, poprzez wczesne lata 90 po drugą połowę lat 90. To jest "nasz mit założycielski"? Blokowisko socjalistyczne – to nie tylko scenografia. Czy należy spodziewać się za parę lat subkultury apartamentowców i strzeżonych osiedli? Czy – może – znajdą one miejsce w książkach "popularnych", jak np. dworki? Wiejskie – "chłopskie"- siedziby chwilowo pozostają w literackim "czyśćcu". Powraca też, co zastanawiające, owa figura "dwoistości". W dwu książkach, prezentowanych u nas wcześniej pojawiła się ona w postaci doppelgangera.
Mimo że narrator jest chłopcem, my zaprosiliśmy do lektury dorosłego aktora. Jest nim Przemysław Bluszcz. Różne wszak role przychodzi grać aktorom. Warstwę muzyczną stworzył młody kompozytor Tomasz Opałka. Muzyka odgrywa ważną rolę w "Innej Duszy”. 10 piosenek z lat 90 towarzyszy 10 kolejnym rozdziałom.
Zapraszamy:
Baszka Marcinik oraz Renata Szewczak, Janusz Deblessem, Wojciech Dorosz i Mateusz Patyk.
Od poniedziałku do czwartku o 20.50. TYLKO DLA DOROSŁYCH!
Na pierwszy odcinek zapraszamy 27 lipca.
Książkę opublikowało Wyd. Od Deski Do Deski.
Nasza lektura powstała we współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym.