"Gracze w karty" - dzieło mistrza czy naśladowcy?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Gracze w karty" - dzieło mistrza czy naśladowcy?
W audycji "Obrazy wielkich mistrzów w Trójce" opowiadamy o obrazie "Gracze w karty" i jego Trójkowej interperetacjiFoto: A. Bołdaniuk

"Gracze w karty" to najstarszy z obrazów omawianych tego lata w Trójce. Czy aby na pewno został on - jak się powszechnie uznaje - namalowany przez niderlandzkiego mistrza Lucasa van Leydena.

Posłuchaj

"Gracze w karty" - dzieło mistrza czy naśladowcy? (Obrazy wielkich mistrzów w Trójce)
+
Dodaj do playlisty
+

- Dokładna data powstania obrazu nie jest znana, przypisuje mu się 1508 lub 1520 rok. Zainteresowałam się dwoma innymi pracami Lucasa van Leydena, również zatytułowanymi "Gracze w karty", i wydaje mi się, że ten, o którym rozmawiamy, nie jest jego autorstwa. Mówi się, że to dzieło naśladowcy - tłumaczy Katarzyna Swinarska i szczegółowo porównuje wspomniane obrazy.

Jarosław Czarnecki z kolei komplementuje Trójkową wersję "Graczy w karty". - Przyznam szczerze, że choć realizacje dzieli pięćset lat, trudno dostrzec różnice. Pastisz fotograficzny jest równie dobry, jak nie lepszy od oryginału - mówi gość Trójki. - To, co mnie fascynuje, to twarze modeli, ale również prostota i lekkość aranżacji tła - dodaje.

Dlaczego obraz, który posłużył jako inspiracja do kartki z Trójkowego kalendarza (luty 2016), zdradza cechy malarstwa renesansowego? Jakim malarzem był Lucas van Leyden i dlaczego jego prace mogły nie podobać się kościelnym hierarchom? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego dźwięku.

Kup kalendarz "Trójka w obrazach wielkich mistrzów">>>

***

Tytuł audycji: Obrazy wielkich mistrzów w Trójce
Prowadzi: Barbara Marcinik
Goście: Katarzyna Swinarska, Jarosław Czarnecki
Data emisji: 14.08.2015
Godzina emisji: 11.15

mk/ei

Polecane