Szef MSZ: przyjęcie uchodźców to akt solidarności

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Szef MSZ: przyjęcie uchodźców to akt solidarności
Grzegorz SchetynaFoto: Salon polityczny Trójki

Polska przyjmie 2 tys. uchodźców z Syrii i Erytrei - premier ogłosi tę decyzję we wtorek. Szef MSZ Grzegorz Schetyna mówił w Trójce, że każde z państw UE podjęło zobowiązania w sprawie imigrantów i nie wyobraża sobie sytuacji, by Polska zachowała się inaczej.

Posłuchaj

Szef MSZ Grzegorz Schetyna o imigrantach, kryzysie w Grecji, aferze taśmowej i kampanii wyborczej (Salon polityczny Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Szef MSZ Grzegorz Schetyna tłumaczył w Trójce, że premier Ewa Kopacz będzie przedstawiać temat uchodźców na posiedzeniu rządu we wtorek. Jednak ponieważ oficjalne deklaracje w tej sprawie muszą być złożone (w instytucjach unijnych) w poniedziałek, rząd wcześniej uzyskał zgodę koalicjanta.

Grzegorz Schetyna powiedział, że wśród imigrantów są osoby z Syrii, gdzie toczy się wojna, a także mieszkańcy Erytrei, którzy przedostali się do Europy przez Morze Śródziemne. Szef MSZ uznał za nieprzyzwoite twierdzenia, że "rząd sprowadza do Polski muzułmańskich terrorystów".

Polityk mówił, że pomoc uchodźcom to odruch ludzkiej solidarności, skrytykował tych, którzy próbują tę kwestię wykorzystać politycznie. Podkreślił, że ważna jest solidarność i wspólna reakcja wszystkich 28 krajów Unii Europejskiej. Jak dodał, trudno sobie wyobrazić, że Polska wyłamałaby się z takiego przedsięwzięcia. Zaznaczył, że nasz kraj jest beneficjentem wielkich pieniędzy europejskich, a Unia wspiera modernizację Polski od lat.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Komentatorzy", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Minister zaprzeczył informacjom, że Polska odmówiła ewakuacji Polaków z Mariupola na Ukrainie. Powiedział, że dzisiaj w tym mieście nie toczą się walki. - W sytuacji, gdy i życie, i zdrowie osób polskiego pochodzenia byłoby zagrożone, jesteśmy gotowi na przeprowadzenie akcji ewakuacyjnej - zapewnił szef MSZ. Dodał też, że poprzez konsulaty MSZ jest w kontakcie ze wszystkimi Polakami, także w Mariupolu. - Będziemy działać błyskawicznie, jeśli zaistnieje taka konieczność - zadeklarował minister.

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadziła: Beata Michniewicz
Gość: Grzegorz Schetyna (minister spraw zagranicznych)
Data emisji: 17.07.2015
Godzina emisji: 8.13

agkm/mk

Polecane