Nowe propozycje dla frankowiczów. Ewa Kopacz ujawnia szczegóły

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Nowe propozycje dla frankowiczów. Ewa Kopacz ujawnia szczegóły
Premier zaznaczyła, że projekt PO ma rozwiązać problem frankowiczówFoto: Trójka/Polskie Radio

Platforma Obywatelska chce pomóc frankowiczom, umożliwiając części z nich przewalutowanie kredytów. Ewa Kopacz zaznaczyła w "Salonie politycznym Trójki", że wielu mówiło o konieczności wsparcia dla takich osób, ale to jej partia podjęła w tym kierunku realne działania.

Posłuchaj

Szefowa rządu o propozycjach dla frankowiczów (Salon polityczny Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Posłowie PO złożyli do Sejmu projekt ustawy, umożliwiający przewalutowanie kredytów we frankach. Ma to być obłożone licznymi obostrzeniami. Szefowa rządu podkreśliła, że nowe rozwiązanie ma pomóc tym, którzy przez wzrost kursu franka znaleźli się w szczególnie trudnej sytuacji - osobom, których kredyt jest wyższy niż wartość mieszkania. Nowe rozwiązania mają być też wsparciem dla tych, których sytuacja życiowa zmieniła się na tyle, że nie mogą teraz tego kredytu spłacić.

Na pytanie dlaczego dopiero teraz PO chce pomóc frankowiczom, Ewa Kopacz odpowiedziała, że "lepiej późno, niż wcale". - Wszyscy mówili, że trzeba jakoś pomóc tym osobom, my nie mówimy, że trzeba pomóc, tylko działamy i pomagamy - dodała.

Premier zaznaczyła, że założenia ustawy będą jeszcze przedmiotem dyskusji. Jak mówiła, niektórzy eksperci twierdzą, że dotychczasowa pomoc dla frankowiczów ze strony banków już jest za wysoka. Z kolei inni wskazują, że kryteria dla przewalutowania, przyjęte w ustawie, są zbyt ostre.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Komentatorzy", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Projekt PO ma umożliwić przewalutowywanie kredytów we frankach do 2020 roku, ale pod kilkoma warunkami. Z takiego rozwiązania będą mogli skorzystać ci, którzy kupili mieszkanie nie większe niż 75 metrów kwadratowych lub dom o maksymalnej powierzchni 100 metrów kwadratowych. Koszty mają być rozłożone między banki i kredytobiorców.

Ewa Kopacz w sprawie frankowiczów wystąpiła w radiowej Trójce także z apelem do opozycji. Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadziła: Beata Michniewicz
Gość: Ewa Kopacz (premier)
Data emisji: 9.07.2015
Godzina emisji: 8.13

aj/ei

Polecane