Dzieci współczesnych Majów są nauczycielami życia

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Dzieci współczesnych Majów są nauczycielami życia
Współcześni Majowie uprawiają kukurydzę, jeżdżą samochodami, a w oczekiwaniu na deszcz wiedzą gdzie i jak odprawić odpowiednie rytuały, by pomogli - jak przed wiekami - bogowieFoto: Flickr/Adam Baker (CC)

- Według Majów człowiek pochodzi z kukurydzy. Ludzie są nasionami Matki Ziemi, a uprawa ziemi jest sacrum - mówi Jerzy Antoni Mrożek, iberysta mieszkający w Meksyku.

Posłuchaj

Jerzy Antoni Mrożek opowiada o współczesnych Majach w Meksyku (Do południa/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Gość Pawła Drozda od 18 lat mieszka na Jukatanie. Wiele czasu poświęcił na poznawanie kultury, której korzenie tkwią w czasach, gdy w Ameryce Środkowej królowali Majowie. Wybudowane przez nich majestatyczne budowle do dzisiaj budzą zachwyt wśród turystów i podziw architektów. Ślady tej cywilizacji przypominają o świetności ich kultury.

Na miejscu są też współcześni spadkobiercy Majów, o których życiu Jerzy Antoni Mrożek opowiada w audycji. Mówi m.in. o tym, czym Majowie zajmują się na co dzień oraz czy ich sposób leczenia roślinami jest skuteczny. Wspomina też o znaczeniu bóstwa o imieniu Maksimon oraz dzieli się spostrzeżeniami na temat życia Europejczyka w Meksyku.

***

Tytuł audycji: Do południa
Prowadzi: Paweł Drozd
Gość: Jerzy Antoni Mrożek (iberysta, filozof, autor książki "Majowie. Strażnicy czasu")
Data emisji: 25.06.2015
Godzina emisji: 10.16

fbi/iwo

Polecane