Prapremiera opery "Czarodziejska góra"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Prapremiera opery "Czarodziejska góra"
Andrzej Chyra, Paweł Mykietyn, Małgorzata Sikorska-MiszczukFoto: materiały organizatora/Agata Schreyner

W ostatnim tygodniu Malta Festival Poznań odbędzie się pokaz opery Pawła Mykietyna wg "Czarodziejskiej góry" Tomasza Manna.

Libretto napisała jedna z najaktywniejszych dramatopisarek polskich - Małgorzata Sikorska-Miszczuk. Reżyserii podjął się Andrzej Chyra. Scenografię przygotował Mirosław Bałka. Malta zaprosiła najznakomitsze nazwiska do udziału w swoistym eksperymencie. My także eksperymentujemy, gdyż teatr, a tym bardziej opera, nie stanowią tematu audycji publicystycznej, jaką jest "Klub Trójki".

Powieść Manna jednak, jak się okazało, nawiązuje do idiomu tegorocznej Malty: "Nowy Ład Światowy". Spotykają się zarazem w Poznaniu "okrągłe" rocznice (25-lecie festiwalu, 50-lecie śmierci Manna, 130-lecie jego urodzin, 100-lecie I wojny światowej). Pomysł dyrektora Michała Merczyńskiego sprzed 5 lat, realizowany w tym roku, nabrał niespodziewanej aktualności.

Nasze spotkanie w "Klubie Trójki" odbędzie się w miejscu premiery spektaklu (Collegium Da Vinci) tuż po drugiej próbie generalnej. Spodziewamy się uczestnictwa jego twórców w naszej audycji.

W roli współgospodarza - dyrektor Michał Merczyński.

Zapraszamy.

Barbara Marcinik i Wojciech Dorosz - wydawca.

***

Audycja "Klub Trójki" zostanie wyemitowana w środę (24.06) w godzinach 21.05-22.00

Polecane