Zwiedzamy świat, chodźcie z nami!
2015-06-20, 11:06 | aktualizacja 2015-06-20, 14:06
Zaczęliśmy tradycyjnie - wybieramy, polecamy! Michał Nogaś zaglądał do... ogrodów, a właściwie ogródków w czterech miastach w różnych częściach świata.
W swojej nowej książce ogrody te, a także ludzi, którzy je stworzyli, Jan Brykczyński, członek kolektywu Sputnik Photos.
Agnieszka Szydłowska zapraszała do Gliwic - tam już dziś po raz 8 wydarzenia pod wspólną nazwą Art Noc. Warto!
Agnieszka Obszańska wybrała lokalne działania fotograficzne w 5 miejscowościach, w których fotografka Zofia Rydet realizowała swój słynny "Zapis socjologiczny".
Tu można posłuchać całej audycji >>>
Fundacja im. Zofii Rydet wspólnie z mieszkańcami 5 wsi oraz lokalnymi instytucjami zaprosiła nas na warsztaty fotograficzne, zachęcała do wspólnego odszukiwania osób ze zdjęć Zofii Rydet, zbierania opowieści i stworzenia współczesnych portretów sąsiadów, krewnych, znajomych. To "Coś, co zostanie"!
Zaglądaliśmy też do Wrocławia, gdzie wczoraj ogłoszono założenia i najważniejsze punkty programu Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Opowiadała o nich Dominika Kawalerowicz, szefowa zespołu merytorycznego ESK. Opowiedzieliśmy też o Mostach, przedsięwzięciu, które dziś właśnie odbywa się w stolicy Dolnego Śląska. Bierze w nim udział ponad tysiąc wrocławian. Wszystko pod okiem Chrisa Baldwina, kuratora ds. performance ESK. Mosty i kładki zamieniły się we Wrocławiu w sceny teatralne, przestrzenie koncertowe, pracownie plastyczne i ciemnie fotograficzne...
Na miejscu jest Michał Nogaś.
Odwiedziła nas także pani Barbara Palewicz Ryży. Pani Barbara od wielu lat zajmuje się dziewiarstwem artystycznym - w mikro i makro skali. Swoją pasją zaraża innych, także za pośrednictwem programu "Sztrykowanie na ekranie". W swoich rodzinnych Gliwicach postanowiła dzisiaj, wspólnie ze swoją grupą robótkową, zrobić... most. Nad Kłodnicą! Nawiązując całkiem świadomie do "Mostów" wrocławskich. Do akcji może się dołączyć każdy, kto ma dzisiaj czas i po 15 będzie w Gliwicach :) Szczegóły na stronie.
I na deser Piotr Rypson z Muzeum Narodowego w Warszawie opowiedział o wystawie "Papież awangardy. Tadeusz Peiper w Hiszpanii, Polsce, Europie". Autorzy wystawy poprowadzą widza przez Paryż 1914 roku, kosmopolityczne, artystyczno-literackie środowisko Madrytu lat 1915-21, poprzez formistyczny i futurystyczny Kraków ku awangardowym utopiom artystycznym i cywilizacyjnym lat 1920-tych, aż po ich kres i narastanie katastrofizmów poprzedzających wybuch II wojny światowej. Pokażą towarzyszący tym procesom żywiołowy rozwój komunikacji i kultury masowej. Warto zarezerwować sobie czas i zajrzeć do Warszawy! http://www.mnw.art.pl/
Odwiedziliśmy też Zakopane, Katowice i Lublin w telefonicznym skrócie. Dziś numery wykręcał Jan Niebudek.
Do usłyszenia!
Szydłowska/Nogaś/Obszańska