Stress: prekursorzy hard rocka w Polsce

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Stress: prekursorzy hard rocka w Polsce
Fragment okładki płyty "On A Hard Rock Way 1972-1973"Foto: mat. promocyjne

Gośćmi Jerzego Sosnowskiego będą basista grupy - Henryk Tomczak oraz wydawca jej płyty winylowej - Paweł Nawara.

Wiosną 1972 roku ukazała się płyta Trzech Koron Krzysztofa Klenczona. Szef grupy zdecydował się jednak właśnie na wyjazd do USA, co praktycznie zakończyło działalność zespołu. W maju zespół Test nagrał cover "Smoke on the Water" z repertuaru Deep Purple.

Tymczasem przebojem roku w najbardziej wówczas liczącej się Rozgłośni Harcerskiej został siedmiominutowy utwór "Ciężką drogą" nikomu nieznanej grupy Stress z Poznania. Jej lider (Mariusz Rybicki) niedawno skończył... szkołę podstawową (!!!). Na tle brzmienia, które uzyskał on i jego dwóch kolegów, słychać było wyraźnie, że Trzem Koronom zdarzały się jeszcze frazy rodem z big beatu lat sześćdziesiątych (na przykład refren "Nie przejdziemy do historii..."). O grupie Stress wolno powiedzieć, że był to pierwszy rasowy zespoł hard-rockowy w Polsce.

Ale "pierwszy" oznacza często "zbyt wczesny". Kiedy za dwa lata Test wyda swój longplay, będzie mu łatwiej. Jeszcze łatwiej będzie za trzy lata Budce Suflera z "Cieniem wielkiej góry". Stress w ciągu dwóch lat zdołał zrealizować raptem cztery sesje nagraniowe w radiu, wszystkiego dziewięć utworów (dwa - w dwóch wersjach). Nie dorobił się longplaya, epki ani singla. Trio grało zbyt dziwnie, w dodatku było straszliwie, jak na owe czasy, długowłose. Wkrótce zaczęły się zmiany składu, zawieszenie działalności i ostatecznie rozwiązanie grupy u schyłku dekady.

Te cztery sesje nagraniowe, poddane świetnemu remiksowi, ukazały się pod koniec zeszłego roku na płycie winylowej (pozostałe, w kolejnych składach, można znaleźć na płycie CD "Z archiwym Polskiego Radia" z 2008 roku). Do rozmowy o być może "najbardziej zniszczonej rockowej legendzie PRL-u lat siedemdziesiątych" zaproszenie przyjęli: pan Henryk Tomczak, basista grupy Stress (potem m.in. Heam oraz Turbo), i współwydawca koneserskiego winylu, Paweł Nawara.

***

Do słuchania "Trójkowego wehikułu czasu" zapraszamy w sobotę (20 czerwca) od godz. 15.05 do 16.00. Audycję przygotowują Agnieszka Obszańska i Jerzy Sosnowski.

Polecane